Subiect "calcul corect al pensiei?" Deschis de mariatomas la data: 02/11/2012 2:31pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul corect al pensiei?
Scris de: mariatomas la data: 02/11/2012 2:31pm
Gen:F
Data nasterii:05.07.1956
Stagiul de cotizare:38 ani,10 luni, 14 zile
Alte date:Mi s-a emis decizie de pensionare si valorile sunt acelesi cu cele pe care le-am obtinut si eu prin programul de calcul al pensiei de pe acest site, cu mici diferente, nesemnificative. Dar eu pe calculator nu am introdus nici un fel de punctaj suplimentar, pentru ca programul acesta nu-mi permite. Casa de pensii trebuia sa-mi ia in considerare adeverinta de grupa a2a de 20 de ani, de spor de munca de noapte de 20 ani si spor de vechime, munca grea si munca periculoasa. Daca ar fi introdus aceste punctaje suplimentare rezultatul cred ca ar fi fost altul, nu unul egal cu datele introduse de mine, fara sa introduc punctaj suplimentar.
Intrebare:Oare ce este de facut?Punctajul suplimentar de 0,25% din pctul de pensie pentru lucrul in grupa a 2 a de munca se aplica? Punctajul pt sporul de noapte cun se calculeaza? Va multumesc!
Re: calcul corect al pensiei?
Scris de: la pensie la data: 02/13/2012 9:16am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in 05 ianuarie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 6 luni si stagiul complet de cotizare de 30 ani si 6 luni .
Pentru stagiul de 20 ani lucrati in grupa II de munca beneficiati de un spor de vechime de 5 ani care se adauga la stagiul de cotizare.
Stagiul de gr II a fost echivalat cu conditii deosebite si pentru un stagiu in aceasta grupa de 20 ani beneficiati de o reducere a varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni conform careea aveti dreptul la iesirea la pensie pentru limita de varsta la varsta de 56 ani adica in 05 iulie 2012.
Ati avut dreptul la pensie anticipata nediminuata incepand cu 05 ianuarie 2012.
Nu va intelegem afirmatia ca programul nu va permite introducerea sporurilor. Acestea se pot introduce fara restrictie cu singura observatie ca in coloana sporuri in % daca aveti sporuri cu zecimale utilizati punctul in loc de virgula. Dovada ca programul va permite introducerea sporurilor este ca dupa 1995 si mai ales dupa aprilie 2001 ati introdus si sporuri in % si suma fixa fara sa va impiedice nimeni.
Va rugam sa verificati daca sporurile introduse dupa aprilie 1992 (si mai ales cele dupa martie 2001) nu sunt introduse in salariu inscris in carnetul de munca si daca acestea sunt dovedite prin adeverinta.
Sporul pentru orele de noapte trebuie dovedit prin adeverinta si trebuie sa-l introduceti astfel:
- 4.73 % pentru perioada cand orele de noapte au fost platite cu o majorare de 15 %
-7.72 % pentru perioada cand orele de noapte au fost platite cu o majorare de 25 %
Sporul de vechime inainte de aprilie 1992 trebuie determinat asa cum explicam noi pe site la pagina de la adresa :
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
Pentru dv l-am determinat noi si acesta este :
Intre iunie 1981 - august 1983 3 %
Intre septembrie 1983 - mai 1986 6 %
Intre iunie 1986 - mai 1991 9 %
Intre iunie 1991 - martie 1992 12 %
Acesta se introduce cumulate cu celelalte sporuri in %
Verificati stagiu de cotizare realizat, inscris in decizia de pensionare daca acesta este peste 38 ani si 6 luni pentru a vedea daca vi s-a acordat pensie anticipata nediminuata sau pensie anticipata partiala, diminuata.
Avem un dubiu asupra stagiului de cotizare realizat deoarece in perioadele octombrie 1978 – iulie 1979 si iulie 2001 – martie 2002 aveti salariu introdus sub salariu minim pe economie si este posibil ca in aceaa perioada sa fi lucrat cu program de lucru partial
Daca vi s-a recunoscut stagiul de cotizare puteti verifica tot dv in decizia de pensionare, in care se specifica grupele de munca in care s-au realizat stagiile de cotizare. Deasemeni tot in decizie trebuie sa fie specificat si punctajul suplimentar pentru stagiul in grupa de munca, punctaj care trebuie introdus in programul de calcul de pe site.
Si ca o ultima informatie trebuie sa faceti o corectura a rezultatelor iesite din calcul deoarece programul a calculate conform vechii legi a pensiilor 19/2000.
Trebuie procedati astfel:
-Presupunem ca rezulta din calcul punctajul total de 45 puncte.
-Punctajul mediu al pensiei nediminuate va fi :
45/30,5 =1,47541 puncte
Acesta se va inmulti cu valoarea punctului de pensie de 732,8 si rezulta 1081 lei.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1