Subiect "la ce varsta pot iesi la pensie" Deschis de caeriu florin la data: 02/13/2012 7:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
la ce varsta pot iesi la pensie
Scris de: caeriu florin la data: 02/13/2012 7:07am
Gen:M
Data nasterii:1954
Stagiul de cotizare:peste 30 de ani
Alte date:
Intrebare:la ce varsta pot iesi la pensie daca am lucrat 12 ani pe santier grupa 2 si 18 ani subteran;in minerit zi de zi
Re: la ce varsta pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 02/14/2012 4:46am
Conform legii unitare a pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani
Perioada lucrata in minerit in subteran inainte de 1 aprilie 2001 afost incadrata in gr I iar dupa aceasta data in grupa conditii speciale iar stagiul in grupa II dupa 1 aprilie 2001 a fost echivalata cu conditii deosebite.
Pentru stagiile in grupele I si II beneficiati de un spor de vechime de 12 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare si realizati un stagiu total de cotizare de 42 ani.
Pentru un stagiu in conditii speciale de 18 ani aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 9 ani iar pentru stagiul de 12 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni.
Cumuland cele doua reduceri rezulta o reducere totala de 11 ani si 6 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 53 ani si 6 luni
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1