Subiect "posibila greseala de calcul" Deschis de Natalia Ghita la data: 11/29/2008 1:28pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
posibila greseala de calcul
Scris de: Natalia Ghita la data: 11/29/2008 1:28pm
Gen: f
Data nasterii: 20. X . 1949

Stagiul complet de cotizare(conf. Lg 19/2000): 26 ani si 6 luni

Stagiul de cotizare realizat: 40 ani 11 luni 3 zile
din care:
-conditii normale : 26 ani 11 luni 1 zi
-sector agricol: 12 ani
- suprapunere sector de stat + agricol: 11 luni si 15 zile
- Stagiu asimilat: 2 ani 11 luni
-Stagiu asimilat(alte drepturi asigurari soc.) 17 zile
- Stagiu suplimentar: 7 luni

Alte date: Mentionez ca in perioada 1966 - 1978 am lucrat pana in anul 1976 contabila la cooperativa agricola(platita in bani si produse, pentru care asigurarea la pensie era de 40 lei/luna si era obligatorie in acea perioada), 2 ani la camp(se platea contributia), intre 1978 - 1981 am lucrat in constructii, pe santier(aproximativ 3 ani); 1981-1984 am urmat cursuri universitare la zi, 1 septembrie 1984- 1 septembrie 2008 in invatamant, cu definitivat din 1987, gradul II din 1995, cu dirigintie de 10% fiecare an, pe o perioada de 2 ani si 6 luni salariu de merit si care reprezenta o crestere de 15 % la salariul lunar( care este valabil la pensie)


Intrebare:
Folosind aceste date, cam cat ar fi trebuit sa fie, minim, cuantumul pensiei, la 1 septembrie 2008.

Mii de multumiri!
Felicitari pentru acest site!
Natalia
Re: posibila greseala de calcul
Scris de: la pensie la data: 11/29/2008 2:53pm
Din datele furnizate de dv nu putem aprecia cuantumul pensiei deoarece elementul principal in calculul punctajului pensiei este salariul avut pe toata perioada lucrata prin raportarea lui la salariul mediu pe economie.
Pentru cei care vor sa-si estimeze pensia avem pe site un program de “Calcul pensie” accesibil de pe pagina principala in care pot fi introduse datele necesare si programul estimeaza pensia.
Situatia dv este putin diferita avand o perioada lucrata in agricultura care are calculul diferit de perioadele lucrate cu salariu lunar. Cei care au lucrat in agricultura inainte de 1992 pe perioada lucrata prezinta actele la Casa de Pensii care calculeaza anii utili echivalenti pentru care se acorda 0,57255 puncte pentru fiecare an util.
Re: posibila greseala de calcul
Scris de: Natalia Ghita la data: 11/29/2008 6:59pm
la pensie :
Din datele furnizate de dv nu putem aprecia cuantumul pensiei deoarece elementul principal in calculul punctajului pensiei este salariul avut pe toata perioada lucrata prin raportarea lui la salariul mediu pe economie.
Pentru cei care vor sa-si estimeze pensia avem pe site un program de “Calcul pensie” accesibil de pe pagina principala in care pot fi introduse datele necesare si programul estimeaza pensia.
Situatia dv este putin diferita avand o perioada lucrata in agricultura care are calculul diferit de perioadele lucrate cu salariu lunar. Cei care au lucrat in agricultura inainte de 1992 pe perioada lucrata prezinta actele la Casa de Pensii care calculeaza anii utili echivalenti pentru care se acorda 0,57255 puncte pentru fiecare an util.



Multumesc pentru raspuns!

Completare la mesajul anterior: in anul 2005, de exemplu, am avut punctaj anual 13.36936(efectiv din suma salariilor brute de pe state) , care este al 37 an de cotizare. Eu stiu ca, pentru fiecare an de cotizare ce depaseste cei 26 ani si 6 luni, obligatorii, se acorda 3,6 puncte(am aproximativ 14 de cotizare peste stagiul obligatoriu).

Intrebare: Cand se ataseaza aceste puncte? la fiecare an de contributie in plus, apoi se imparte la 12 si se afla punctajul pe anul respectiv,[exemplu pentru anul 2005: (13,36936 + 3,6): 12 = ...] cum este la mine, in fiecare an din cei 14 in plus; sau, de exemplu, 14 ani peste stagiul de cotizare obligatoriu de 26 ani si 6 luni, se inmultesc cu 3,6 sau 3,6 :12 x 14 , rezultatul se aduna la totalul punctelor rezultate din activitate, ( suma punctelor celor 24 de ani de invatamant) + 12 x 0,57255 , din care sa rezulte totalul punctelor realizate, apoi impartite la 26 ... = > Punctajul mediu anual x 581.3 = valoarea pensiei... ?

Pentru ca, de fapt, asta am vrut sa aflu(cu restul ma descurc) daca s-a tinut cont de aceasta depasire de stagiu de cotizatie, asa am inteles eu din legea pensiilor.

Programul dvs. de calcul nu stiu sa-l folosesc, nu am reusit sa-l deschid, probabil pentru ca nu am programul java. Eu am facut calculele din creion. In invatamant am fost profesor de matematica.
Va rog sa-mi raspundeti aici! Vreau doar sa-mi calculez singura minimum pensiei,...

Multumesc! Multe scuze!
Natalee
Re: posibila greseala de calcul
Scris de: la pensie la data: 12/01/2008 3:45am
Este foarte dificil sa va calculati singura pensia, dar nu imposibil. Suntem convinsi ca va puteti descurca si cu programul nostru. In continuare va vom da cateva indicatii pentru ambele variante.
Calculul punctajului pensiei la limita de varsta se face astfel:
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului avut la salariul mediu pe economie pe toata perioada lucrata.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Punctajul mediu al pensiei se calculeaza prin impartirea punctajului total la stagiu complet de cotizare (in cazul dv 26,5).
Pentru acest calcul destul de dificil este sa obtineti salariile medii pe economie de care aveti nevoie la calculul punctajului lunar.
Majorarea la care va referiti dv, de 0,3% pe luna sau 3,6 % pe an nu se refera la stagiul ce depaseste stagiul complet de cotizare ci sunt procentele cu care cresc punctajele lunare pentru pensionarii care dupa pensionare continua sa lucreze si se au in vedere la recalcularea pensiei dupa un stagiu de minim 12 luni lucrat.
Pentru a intra in programul de “Calcul pensie” (logare) procedati astfel: De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. In cazul cand se vrea calcularea pensiei anticipate sau anticipate partiale nu trebuie completate perioadele asimilate ( facultate, stagiul militar sau pensie de invaliditate). Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.
Re: posibila greseala de calcul
Scris de: Natalia Ghita la data: 12/01/2008 4:35am
la pensie :
Este foarte dificil sa va calculati singura pensia, dar nu imposibil. Suntem convinsi ca va puteti descurca si cu programul nostru. In continuare va vom da cateva indicatii pentru ambele variante.
Calculul punctajului pensiei la limita de varsta se face astfel:
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului avut la salariul mediu pe economie pe toata perioada lucrata.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Punctajul mediu al pensiei se calculeaza prin impartirea punctajului total la stagiu complet de cotizare (in cazul dv 26,5).
Pentru acest calcul destul de dificil este sa obtineti salariile medii pe economie de care aveti nevoie la calculul punctajului lunar.
Majorarea la care va referiti dv, de 0,3% pe luna sau 3,6 % pe an nu se refera la stagiul ce depaseste stagiul complet de cotizare ci sunt procentele cu care cresc punctajele lunare pentru pensionarii care dupa pensionare continua sa lucreze si se au in vedere la recalcularea pensiei dupa un stagiu de minim 12 luni lucrat.
Pentru a intra in programul de “Calcul pensie” (logare) procedati astfel: De pe pagina principala se apasa pe butonul Inregistrare din coltul din dreapta sus. In fereastra care se deschide completati Email si Parola si apasati pe butonul Cont nou. In fereastra care se deschide completati Email, Parola si Confirmare Parola si apasati pe inregistrare. Dupa aceasta intrati intr-o fereastra numita Program gratuit de calculare pensie si apasati pe butonul Adauga persoana si intrand intr-o fereastra cu date personale completati datele cerute. Atentie la data de iesire la pensie unde trebuie trecuta cea pentru limita de varsta iar cea de incepere a activitatii trebuie trecuta dupa caz data inceperii facultatii sau a stagiului militar daca este cazul si acestea sunt anterioare. Dupa aceasta apasati butonul Continuati si se intra in pagina cu datele pentru primul an. Aici cititi legenda pentru completarea coloanei de cod. Completati an cu an salariile si sporurile avute. In cazul cand se vrea calcularea pensiei anticipate sau anticipate partiale nu trebuie completate perioadele asimilate ( facultate, stagiul militar sau pensie de invaliditate). Este bine sa cititi in prealabil Erori comise la utilizare programului de pe Forum pentru a fi evitate.


Multumesc pentru informatii!

Mi-am data seama ca gresisem cu cei 3,6, recitind legea pensiilor. Am salariile medii pe economie, iar pensia mi-am apreciot-o la peste 900 lei, ceea ce nu corespunde cu decizia primita. O sa-l recalculez si prin programul dvs. insa zilele trecute nu am reusit sa ma loghez, o sa mai incerc, conform indicatiilor dvs. Sunteti minunati!

Si un contra -serviciu: daca aveti copii, elevi la gimnaziu, tastati Natalee, pe google o sa gasiti doua site-uri, pe unul am meditatii gratuite, pe al meu personal am aproape tot ce trebuie unui elev de gimnaziu sa inteleaga matematica la acest nivel. Totul este gratuit!

Natalia
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1