Subiect "varsta de pensionare" Deschis de Davidovici Marian la data: 11/30/2008 5:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
varsta de pensionare
Scris de: Davidovici Marian la data: 11/30/2008 5:03am
Gen:B
Data nasterii:22/11/1945
Stagiul de cotizare:cca 15 ani
Alte date:vechimea de 15 ani cuprinde si serviciul militar (prestat la 2 ani dupa inceperea activitatii de munca)si anii de facultate.
Intrebare:Exista vreo diferenta in ceea ce priveste varsta de pensionare intre cetatenii romani cu domiciliul in Romania fata de cetatenii romani care au parasit teritoriul Romaniei la un moment dat ?
Re: varsta de pensionare
Scris de: la pensie la data: 11/30/2008 1:54pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 22 iunie 2009 la varsta standard de pensionare de 63 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 2 luni si stagiul minim de cotizare de 12 ani si 2 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru. Stagiul militar si cursurile universitare sunt considerate stagii de cotizare asimilate si daca sunt anterioare lui aprilie 2001 se calculeaza la fel ca la un angajat care pe aceste perioade a avut salariul minim pe economie.
Nu se face nici o diferenta din punct de vedere al varstei de pensionare si al modului de calcul al pensiei intre pensionarii cu domiciliul in Romania si a celor cu domiciliul in strainatate. Diferenta consta in modul de predare al dosarului de pensie si al modului de incasare a pensiei . In acest sens va sfatuim sa cititi pe site-ul CNPAS “Pensionari cu domiciliul in strainatate”
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1