Subiect "calcul pensie" Deschis de donia la data: 11/30/2008 9:40am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: donia la data: 11/30/2008 9:40am
Gen:F
Data nasterii:10 07 1952
Stagiul de cotizare: 31 ani 7 luni 23 zile in conditii normale
Alte date: varsta la data pensionarii: 54 ani 3 luni
Intrebare:Am facut calculul pensiei cu tabelul d-vstra si am obtinut un punctaj de total de 28.35401 de puncte, punctul de pensie este de 1.09054, respectiv pensia (normala)este de 761 Ron.
Eu am primit decizia de pensionare anticipata cu urmatoarele date:
punctaj de total de 28.61464 de puncte, punctul de pensie este de 1.00993, respectiv pensia (normala)este de 704.4 Ron.( Eu primesc 559 Ron datorita anticiparuii)
Va intreb care este corecta, deoarece eu am introdus datele corect in tabelul d-voastra, daca cea calculata de mine cu tabelul este buna ce pot face?, sau la tabelul dumneavoastra are o eroare de de calcul/
va multumesc anticipat
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 12/01/2008 4:29am
Evident ca si programul nostru are o eroare dar aceasta are o influenta mult mai mica decat erorile facute de dv. si anume:
-Deoarece programul nostru este destinat calcularii pensiilor la limita de varsta in pagina cu datele personale in caseta cu data de iesire la pensie la limita de varsta trebuia sa treceti data septembrie 2011 nu data pe care ati completat-o dv care este data de iesire la pensie anticipata partiala.
- In program trebuie introduse sporurile de vechime de care aveti dreptul incepand cu octombrie 1979 deoarece programul nostru nu calculeaza automat acest spor. Pe forumul site-ului nostru la “Sporul de vechime” prezentam modul de determinare al acestui spor (daca aveti probleme va putem ajuta)
Pensia calculata de program este pensia la limita de varsta si ea in cazul dv fiind anticipata partiala trebuie redusa cu 19,95 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1