Subiect "Acordarea punctajului suplimentar gr.1 si gr.2" Deschis de Igna Ioan la data: 12/04/2008 7:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Acordarea punctajului suplimentar gr.1 si gr.2
Scris de: Igna Ioan la data: 12/04/2008 7:44am
Gen:Masculin
Data nasterii:01,04,1951
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua. Referitor la acordarea puncatjului suplimentar pt. gr I, mentionez ca sunt pensionar din 02.04.2001 si intrebarea mea este ca pentru acordarea punctajului suplimentar trebuie sa depun cerere pentru a mi se acorada si adeverinta cu anii lucrati in grupa? In cazul meu acordarea se va face cu luna octombrie 2009? Se acorda o suma de bani suplimentar daca am lucrat in conditii grele de munca si izolat (muncitor forestier- in timpul saptamanii cazat la cabana muncitoreasca pe munte)? Va multumesc anticipat.
Re: Acordarea punctajului suplimentar gr.1 si gr.2
Scris de: la pensie la data: 12/04/2008 8:38am
Daca ati iesit la pensie la varsta de 50 ani presupunem ca ati beneficiat de stagiul de cotizare lucrat in gr I care a fost asimilat cu conditii speciale conform noii legi a pensiilor 19/2000 pentru care ati depus actele necesare la dosarul de pensie. Aceste acte sunt la dosarul dv de pensie si nu este necesar sa mai depuneti alte adeverinte.
Acordarea punctajului suplimentar pentru grupele I si II de munca au suferit unele modificari si anume :
Actul normativ la care faceti referire dv este OU 100/2008 si care a inceput sa fie aplicata incepand din octombrie 2008 urmand sa se aplice pentru toti pensionarii, care aveau aceste drepturi, pana in octombrie 2009. Dar cand aceasta OU a fost dezbatuta in parlament a fost respinsa si aprobata o alta lege referitoare la acelasi punctaj suplimentar pentru grupele superioare de munca. Noua lege 218/2008 este mai avantajoasa in sensul ca acorda o majorare cu 50% a punctajului pentru stagiul lucrat in grupa I de munca si este prevazut sa fie aplicata din 1 ianuarie 2009. Dar ambele acte normative OU 100/2008 si Legea 218/2008 au fost date in campania electorala fara a se tine cont de resursele de aplicare. Asa ca in perioada urmatoare cand va veni un alt guvern ne putem astepta la alte modificari ale legislatiei din domeniul pensiilor cu modificari care vor afecta cel putin termenul de aplicare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1