Subiect "cum se poate contesta decizia de pensionare?" Deschis de Mihalache la data: 12/05/2008 2:08am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum se poate contesta decizia de pensionare?
Scris de: Mihalache la data: 12/05/2008 2:08am
Gen:b
Data nasterii:02.01.1949
Stagiul de cotizare:45
Alte date:-
Intrebare:Cum se procedeaza pentru a contesta decizia de pensionare? Am citit in subsolul paginii ca in termen de 45 de zile se poate face contestatie. Cum se face si unde se depune aceasta cotestatie? E posibil sa se fi cules gresit datele? Mi se pare prea mica pensia calculata, in conditiile in care mi s-a spus ca pensia calculata anticipat nu a avut penalizari, mi s-a redus varsta standard de pensionare datorita anilor cu grupa I si II de munca. Se iau in calcul si primele de sarbatori si concediu pentru care s-a retinut si virat cas?
Re: cum se poate contesta decizia de pensionare?
Scris de: la pensie la data: 12/05/2008 3:57am
In subsolul paginii in continuare spune “la instanta judecatoreasca competenta”. Instantele judecatoresti competente a judeca astfel de actiuni sunt Tribunalele Judetene sau de Sector. Aceste actiuni sunt scutite de taxe insa ele trebuie argumentate daca doriti sa aveti castig de cauza. Pentru a analiza corectitudinea calculului ar trebui sa aveti Buletinul de calcul al pensiei care trebuia sa fie anexat deciziei de pensionare. Daca nu l-ati primit cereti-l Casei de Pensii. Pentru estimarea pensiei avem instalat un program de “Calcul Pensie” accesibil de pe pagina principala a site-ului nostru.
Inainte de aprilie 2001 intra in calcul salariile trecute in carnetul de munca si sporurile permanente pentru care trebuie prezentate adeverinte. Dupa aprilie 2001 intra in calcul tot castigul pentru care a fost platit CAS.
Deoarece nu ati transmis date cu privire la reducerea de varsta pentru stagii in grupele de munca nu putem sa ne pronuntam, insa trebuie retinut ca avand dreptul la pensie anticipata reducerea de vasta pentru grupele de munca daca aceasta este sub 5 ani nu are nici o influenta asupra calculului punctajului pensiei.
Re: cum se poate contesta decizia de pensionare?
Scris de: Mihalache la data: 12/05/2008 4:02am
Gen:b
Data nasterii:02.01.1949
Stagiul de cotizare:45
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru informatie. Nu mi s-a dat asa ceva, o sa solicit buletinul de calcul.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1