Subiect "recalculare pensie cand se implineste lim de varsta" Deschis de plopeanu florentina la data: 12/05/2008 3:55am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
recalculare pensie cand se implineste lim de varsta
Scris de: plopeanu florentina la data: 12/05/2008 3:55am
Gen:B
Data nasterii: 01.01.1949
Stagiul de cotizare:46 ani 3 luni;din care :3 ani si 1 luni grupa I, 18 ani si 4 luni grupa II
Alte date:
Intrebare: Daca in martie 2009 se inmplineste varsta pentru pensia cu limita de varsta se recalculeaza atunci? Decizia este pentru pensie anticipata.
D-na care a facut dosarul mi-a spus ca a iesit integral fara penalizare.
Pe decizie scrie ca datorita grupelor I si II i s-a redus varsta standard de pensioanre cu 4 ani si 6 luni.Varsta standard de pensionare este 64 ani si 8 luni, reducerea varstei cu 4 ani si 6 luni inseamna 60 de ani si 2 luncare se implineste in martie 2009 cum spuneti dv. Si pe decizie apare "numarul lunilor de anticipare 6".
Re: recalculare pensie cand se implineste lim de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/05/2008 4:53am
Situatia este cum am presupus, in martie 2009 are dreptul sa ceara pensie la limita de varsta beneficiind de reducerea varstei pentru grupele de munca. Pentru aceasta trebuie sa faca cerere pentru trecerea de la pensie anticipata la pensia la limita de varsta.
Pensia anticipata nu este cu penalizare, numai pensia anticipata partiala este cu penalizare.
Dar asa cum am precizat anterior in calculul pensiei anticipate nu s-a luat stagiul asimilat pentru serviciul militar si va fi luat in calcul la pensia la limita de varsta.
Re: recalculare pensie cand se implineste lim de varsta
Scris de: Plopeanu la data: 12/06/2008 4:29am
Gen:B
Data nasterii: 01.01.1949
Stagiul de cotizare:46 ani 3 luni;din care :3 ani si 1 luni grupa I, 18 ani si 4 luni grupa II
Alte date: iesit la pensie anticipata sept.2008; data iesire lim.varsta martie 2009
Intrebare:Este dezavantaj mare ca nu a iesit direct la lim. de varsta in martie 2009?Ma refer la cuantumul pensiei?
Re: recalculare pensie cand se implineste lim de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/06/2008 6:59am
Asa cum am spus anterior in martie 2009 avea dreptul sa iese la pensie la limita de varsta. Faptul ca a iesit la pensie anticipat nu este un dezavantaj. Este un avantaj ca primeste pensie fara sa lucreze iar din martie va face o cerere si va primi pensia la limita de varsta care ar fi primit-o in mod normal la acea data. Dezavantajul este ca va trebui sa mai faca o cerere. Ceiace vreti sa stiti dv este cu cat este mai mare pensia la limita de varsta fata de cea anticipata. La pensia la limita de varsta introducandu-se in calcul stagiul militar intre iunie 1969 si noiembrie 1970 adica 18 luni punctajul mediul al pensiei va creste cu 0,02356 puncte si daca valoarea punctului de pensie in anul 2009 va fi 763,7 lei rezulta o majorare a pensiei cu cca 18 lei.
Re: recalculare pensie cand se implineste lim de varsta
Scris de: plopeanu florentina la data: 12/08/2008 4:14am
Gen:B
Data nasterii: 01.01.1949
Stagiul de cotizare:46 ani 3 luni;din care :3 ani si 1 luni grupa I, 18 ani si 4 luni grupa II
Alte date: iesit la pensie anticipata sept.2008; data iesire lim.varsta martie 2009
Intrebare:Sumele reprezentand plata pentru ore de noapte, ore suplimenatre, prime de sarbatori si concediu pentru care s-a retinut si virat cas, de dinaninte de 2001 nu se iau in calculul pensiei?
Re: recalculare pensie cand se implineste lim de varsta
Scris de: la pensie la data: 12/08/2008 7:19am
Inainte de aprilie 2001 sunt doua perioade distincte :
Inainte de aprilie 1992 se iau in calcul salariile din carnetele de munca si sporurile cu caracter permanent pentru care trebuie sa se prezinte adeverinte separate
Dupa aprilie 1992 si inainte de aprilie 2001 intra in calcul sumele trecute in carnetele de munca in care trebuiau incluse si sporurile permanente.
In ambele perioade nu se iau in calcul sumele castigate ocazional de sarbatori, cu ocazia concediilor sau pentru orele suplimentare daca acestea erau diferite de la o luna la alta. Pentru aceste sume nu trebuia sa se retina contributie pentru pensia suplimentara (CAS a fost dupa aprilie 2001)
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1