Subiect "calcul pensie fara indexare salariu an 1999" Deschis de Natalia la data: 12/09/2008 4:39pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie fara indexare salariu an 1999
Scris de: Natalia la data: 12/09/2008 4:39pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:

Spuneam in una dintre interventiile mele ca nu sunt multumita de cuantumul pensiei, legat de perioada cat am lucrat in invatamant, observ ca, de cand se trimit electronic situatiile la Casa de Pensii, anual, punctajul este mai mare decat 1, ceea ce nu se intampla in anii anteriori anului 2001 care sunt mult sub 1, ceea ce ma duce cu mintea ca s-au facut greseli de inregistrare in cartea mea de munca, dupa care s-au preluat veniturile contributive de catre Casa de Pensii.

Observ ca in cartea mea de munca scrie asa, pentru anul 1999: acordat salariu de merit. Atat! Eu stiu ca in fiecare an s-au facut cate doua trei indexari ale salariului, care ar trebui sa apara pe cartea de munca.

Intrebare:

Stiti ceva despre indexarile salariilor anului 1999? Chiar nu s-a facut nici o indexare in acel an?

Pentru ca eu in perioada 01.01.1999 - 01.04.2000, am in cartea de munca doar aceste valori 1874731/1562276.

Multumesc foarte mult pentru ajutor!
Natalia
Re: calcul pensie fara indexare salariu an 1999
Scris de: la pensie la data: 12/12/2008 6:37am
Ne cerem scuze pentru intarzierea raspunsului. Am cautat sa va dam mai multe informatii dar din pacate nu va putem da decat aceea ca in anul 1999 a fost facuta o indexare in luna mai insa si aceasta este imprecisa.
Re: calcul pensie fara indexare salariu an 1999
Scris de: Natalia la data: 12/13/2008 11:28am
la pensie :
Ne cerem scuze pentru intarzierea raspunsului. Am cautat sa va dam mai multe informatii dar din pacate nu va putem da decat aceea ca in anul 1999 a fost facuta o indexare in luna mai insa si aceasta este imprecisa.


Multumesc foarte mult pentru raspuns!

Un coleg, fost director de liceu, mi-a spus ca in acel am s-a acordat mei multe indexari, unele chiar peste cota inflatiei, iar in cartea mea de munca aceste indexari nu apar, mai mult de atat am extras de la scoala toate sumele de pe statele de plata a acelui an. La salariu nu apare nici o indexare. Cautand pe google, se spune ca maririle salariale ale anului 1999 au fost de aproximativ 40%.

Multe scuze ca v-am deranjat cu intrebarile mele, dar sunt necajita, incerc sa inteleg de ce punctajele mele, din anii de dinainte de 2001 , sunt asa de mici.

Inca o data, multumesc pentru ajutor!

Natalia
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1