Subiect "data iesirii la pensie" Deschis de Ion Lazar la data: 12/14/2008 8:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data iesirii la pensie
Scris de: Ion Lazar la data: 12/14/2008 8:00am
Gen:M
Data nasterii: 18.01.1951
Stagiul de cotizare:peste 38 ani
Alte date:Activez continuu de la data de 01.10.1970 in care sunt incluse si urmatoarele perioade de activitate:
- facultatea la zi 01.10.1970 - 02.08.1973
- armata 28.09.1974 - 10.03.1975
- somaj 15.06.1992 - 04.03.1993
- activ.in gr.II 02.08.1973 - 01.09.1978
Comparand suma punctajelor anuale communicate de CNPAS pentru perioada 01.04.2001 – 31.12.2005 cu suma punctajelor anuale determinate cu programul dvs. pe aceeasi perioada a rezultat diferenta de - 0.11818 puncte, ca urmare a erorilor de transfer sau inregistrari de date la anii 2001 si 2004, Punctajele anuale pentru celalti 3 ani, corespund pana la ultima zecimala.
Datorita agravarii starii de sanatate, pentru o estimare cat mai exacta a pensiei de invaliditate, am introdus in programul dvs. date de calcul in mai multe variante si separat, pentru perioadele asimilate, incercand sa determin influenta realizarii stagiului complet de cotizare (de 35 ani) cu si fara includerea stagiului asimilat, pentru optimizarea datei de iesire la pensie. Incerc, cu programul dvs. sa tin la zi evidentele necesare pentru a le compara cu cele rezultate din calculul CNPAS.
Intrucat programul dvs. este limitat pentru data iesirii la pensie (decembrie 2015), am introdus in program aceasta data limita, in loc de ianuarie 2016, determinata potrivit programului dvs. corelat cu data de nastere. Va rog sa observati aspectele relatate si sa ma corectati unde am gresit.

Intrebare: Daca estimarile rezultate din calcule pe baza datelor introduse in programul dvs., (salarii si sporuri culese din Cartea de munca, completate cu adeverinte de la angajatori pana la data de 01.04.2001, precum si brutul realizat, comunicat de angajator prin fluturasi, dupa data de 01.04.2001), rezulta diferente mari fata de calculul efectuat de casa de pensii, ce ma sfatuiti sa fac?

Va urez multa sanatate, Sarbatori fericite! La multi ani!
Va felicit pentru cite si va multumesc anticipat, Ion L.
Re: data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 12/14/2008 1:12pm
Am vizualizat si noi datele introduse de dv in program si va transmitem urmatoarele comentarii:
-Mai intai va felicitam pentruca ati inteles foarte bine modul de utilizare al programului nostru.
-Noi nu am gasit greseli vizibile.
-Din punct de vedere al stagiilor asimilate ajungand in situatia de a realiza stagiul complet de cotizare fara aportul acestor stagii este avantajos ca sa introduceti in calcul aceste stagii deoarece si cu ele si fara ele stagiul cu care se imparte punctajul total este stagiul total de cotizare de 35 ani. Pe de alta parte prin adaugarea stagiilor asimilate rezulta un punctaj total mai mare.
-Avem o singura nelamurire privind stagiul de somaj. In aceasta perioada nu intelegem rationamentul sumelor introduse in program in aceasta perioada. Din punct de vedere al legii ar trebui introduse indemnizatiile de somaj (presupunand ca in aceasta perioada nu ati primit salarii compensatorii cum s-au platit dupa aprilie 2001). In caz contrar atat vechimea cat si sumele se calculeaza ceva mai complicat.
-In cazul cand veti cere pensie de invaliditate si calculul pensiei de catre Casa de Pensii va fi cu mult dezavantajoasa trebuie sa o analizati cu mare atentie. Pentru analiza trebuie sa aveti buletinul de calcul al pensiei care trebuie sa va fie transmis anexat la decizia de pensionare. Daca nu vi se transmite buletinul de calcul trebuie sa il cereti si sa mentionati ca daca nu vi se transmite in timp util nu veti putea respecta termenul legal de contestare in justitie a deciziei de pensionare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1