Subiect "pensie anticipata" Deschis de pelladi mimi la data: 12/17/2008 6:30pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: pelladi mimi la data: 12/17/2008 6:30pm
Gen:
Data nasterii:15.04.53
Stagiul de cotizare:21
Alte date:
Intrebare: am 21 de ani si 7luni cotizati,din 2004 sunt in pensie de boala,pot sa trec la pensie anticipata?
multumesc anticipat
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 12/18/2008 7:34am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 15 septembrie 2012 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 5 luni si stagiul complet de cotizare de 28 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru pensie anticipata partiala se pune conditia de varsta, peste 54 ani si 5 luni si stagiul de cotizare (inclusiv perioada cat ati avut pensie de invaliditate) peste 28 ani si 10 luni pe care nu o indepliniti.
In cazul dv si daca ati indeplini conditia de stagiu ar fi o gresala sa cereti pensie anticipata partiala deoarece pe langa reducerea calculata pentru pensia anticipata pensia mai scade si pentru faptul ca la pensiile anticipata, anticipata partiala si la limita de varsta punctajul mediu al pensiei se calculeaza impartind punctajul total la 28,8333( mai mare decat cel utilizat la pensia de invaliditate- 21,5833) rezultand un punctaj al pensiei mai mic decat cel pe care il aveti acum.
In prezent nu mai sunteti obligata sa va prezentati anual la comisia de expertiza medicala.
Noi va sfatuim ca in septembrie 2012 cand veti avea dreptul la pensie la limita de varsta sa nu faceti cerere pentru aceasta pana nu va faceti calculul pensiei la limita de varsta, deoarece si aceasta este posibil sa fie mai mica decat cea de invaliditate si in acest caz aveti dreptul sa optati pentru pastrarea pensiei pe care o aveti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1