Subiect "Armata se ia in calcul la varsta de pensionare?" Deschis de Elena-Neli la data: 12/20/2008 12:03pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Armata se ia in calcul la varsta de pensionare?
Scris de: Elena-Neli la data: 12/20/2008 12:03pm
Gen:
Data nasterii:12.11.59
Stagiul de cotizare:25
Alte date:5 ani facultate si 17 ani grupa a 2-a
Intrebare:Am facut armata in timpul facultatii. Se ia in calcul separat in vederea reducerii varstei de pensionare? Dar pentru sotul meu care a facut 9 luni de armata inainte de facultate? Si eu si sotul meu am facut 5 ani de facultate la zi.
Re: Armata se ia in calcul la varsta de pensionare?
Scris de: la pensie la data: 12/21/2008 8:25am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta,fara reducerea pentru grupa de munca, in 12 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiul intre 16 si 18 ani in conditii deosebite se acorda o reducere a varstei de iesire la pensie cu 3 ani si 6 luni conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta la varsta de 56 ani si 6 luni, adica in 12 mai 2016. Pentru acordarea reducerii pentru grupa de munca se pune conditia indeplinirii stagiului complet de cotizare de 30 ani pe care presupunem ca il depasiti cu ajutorul stagiului pentru facultate si cu sporul de vechime pentru grupa de munca.
Pentru stagiul de 10 ani de gr a II a vi se acorda un spor de vechime de 4 ani si 3 luni.
Stagiul pentru cursuri universitare este considerat stagiu asimilat si se calculeaza ca vechime un an universitar intre 01 octombrie anul curent-31 septembrie anul urmator iar la punctaj se ia salariul minim pe economie daca perioada cursurilor universitare a fost anterioara lui aprilie 2001.
Stagiul pentru serviciu militar se considera stagiu asimilat si se calculeaza asemanator ca punctaj cu cel pentru studii universitare iar ca vechime se adauga la stagiu de cotizare dar numai daca nu se suprapune cu perioada unui an universitar precizata mai sus.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1