Subiect "pensie limita varsta cu ultimii 5 ani" Deschis de Radulescu Virginia la data: 12/29/2008 8:03am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie limita varsta cu ultimii 5 ani
Scris de: Radulescu Virginia la data: 12/29/2008 8:03am
Gen:F
Data nasterii: 16.08.1949
Stagiul de cotizare:36 ani
Alte date:
Intrebare:Cum se calculeaza pensia de invaliditate daca am iesit la pensie cu ultimii 5 ani?
Va multumesc,
Re: pensie limita varsta cu ultimii 5 ani
Scris de: la pensie la data: 12/29/2008 8:49am
Nu intelegem clar situatia dv .
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveati dreptul la pensie la limita de varsta din 16 octombrie 2007 la varsta standard de pensionare de 58 ani si 2 luni si stagiul complet de cotizare de 26 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Probabil dv ati iesit la pensie de invaliditate inainte de aprilie 2001 si acum vreti sa iesiti la pensie la limita de varsta.
Calculul punctajului mediu al pensiei la limita de varsta se face astfel:
Se calculeaza un punctaj lunar prin impartirea slariului avut la salariul mediu pe economie.
Se calculeaza un punctaj anual prin impartirea sumei punctajelor lunare din cursul unui an calendaristic la 12.
Se calculeaza punctajul total prin suma punctajelor anuale pe toata perioada de cotizare.
Se calculeaza punctajul mediu al pensiei prin impartirea punctajului total la stagiul complet de cotizare (indiferent pe ce perioada a adunat punctajul total)
Daca presupunerea noastra este corecta si acum treceti de la pensie de invaliditate la pensie la limita de varsta este bine sa va faceti calculul pensiei la limita de varsta inainte de a cere trecerea la aceasta, pentruca daca rezulta pensia la limita de varsta mai mica decat cea de invaliditate aveti dreptul sa optati pentru mentinerea pensiei de invaliditate.
Daca presupunerea noastra este gresita reveniti cu precizarea situatiei dv.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1