Subiect "calcul pensie anticipata partiala" Deschis de petre adriana la data: 01/04/2009 6:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata partiala
Scris de: petre adriana la data: 01/04/2009 6:32am
Gen:f
Data nasterii:9091954
Stagiul de cotizare:din 1974
Alte date:lucrez la ministerul finantelor referent 1
Intrebare: noi avem grupe pentru iesirea la pensie? as dori sa stiu la un salariu brut de 10 milioane ce pensie anticipata partiala as putea avea?
Re: calcul pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/04/2009 8:06am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 9 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupele de munca se acorda in functie de conditiile de munca. Nu cred ca in domeniul financiar se pot acorda conditii de munca deosebite sau speciale. Puteti intreba acest lucru la compartimentul Resurse umane .
Pesia fie la limita de varsta fie anticipata partiala nu depinde de ultimul salariu ci de salariile avute pe toata perioada lucrata.
Pensie anticipata partiala aveti dreptul cu diminuarea varstei standard de pensionare cu 5 ani adica dupa varsta 54 ani si 10 luni in 9 iulie 2009 avand stagiul complet de cotizare indeplinit. Daca veti cere pensie anticipata partiala in 9 iulie 2009 pensia aceasta se diminuiaza fata de pensia la limita de varsta cu un procent de 15 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1