Subiect "pensionare" Deschis de GLATER LUCRETIA la data: 01/06/2009 6:20am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare
Scris de: GLATER LUCRETIA la data: 01/06/2009 6:20am
Gen:F
Data nasterii:01.01.1955
Stagiul de cotizare:30 ani
Alte date: din anul 2006 sunt incadrata cu grad de handicap accentuat
Intrebare:gradul de handicap ma ajuta sa ies mai repede la pensie si cum.
Re: pensionare
Scris de: la pensie la data: 01/06/2009 7:02am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 01 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Din pacate dv nu veti putea beneficia de niciun avantaj pentru incadrarea in in gradul de handicap accentuat deoarece legea 19/2000 in cazul persoanelor cu handicap prevede la art 47 1) “Persoanele asigurate care au realizat un stagiu de cotizare in conditii de handicap preexistent calitatii de asigurat, in functie de gradul handicapului, beneficiaza de reducerea stagiilor de cotizare si a varstelor standard de pensionare prevazute in anexa nr. 3, astfel:
b) cu 10 ani, reducerea varstei standard de pensionare, daca au realizat cel putin doua treimi din stagiul complet de cotizare, pentru cei cu handicap accentuat”
Cum in cazul dv doua treimi din stagiul complet de cotizare inseamna 20 ani nu puteti indeplini aceasta conditie, daca lucrati in continuare veti realize maxim 9 ani lucrati in starea de handicap accentuat in data de 01 ianuarie 2015 cand aveti dreptul la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei standard de pensionare
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1