Subiect "pensionare in UE" Deschis de Elisabeta Preg la data: 01/07/2009 2:08pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensionare in UE
Scris de: Elisabeta Preg la data: 01/07/2009 2:08pm
Gen: F
Data nasterii: 21.10.1955
Stagiul de cotizare: 16.oct 1978-31.mai 1990 in Romania (11 ani 8 luni), de la 06.iun 1990 pina-n prezent in Ungaria (18 ani 7 luni)
Alte date: facultate 1974-1978
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti ce posibilitati am in ce priveste pensionarea mea? Pot cere pensia anticipata, eventual cea partiala in Romania si cind? Va multumesc pentru raspuns!
Re: pensionare in UE
Scris de: la pensie la data: 01/08/2009 5:01am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, in Romania, in 21 octombrie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul pentru studii universitare de 4 ani, 1 octombrie 1974 – 1 octombrie 1978 se considera stagiu asimilat si se adauga la stagiul de cotizare realizand in Romania un stagiu de cotizare peste stagiul minim de 15 ani.
Avand in vedere situatia dv aveti urmatoarele posibilitati de pensionare in Romania:
1. Pensionarea la limita de varsta in 21 octombrie 2015 fara a dovedi stagiul de cotizare in Ungaria, avand stagiul minim de cotizare depasit.
2. Pensionarea anticipata partiala la 21 octombrie 2010 dar cu dovada stagiului de cotizare din Ungaria care va ajuta sa depasiti stagiul complet de cotizare( conditie la asemenea pensionare). In acest caz exista doua particularitati:
- Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
- Dupa pensionarea anticipata partiala legea pensiilor din Romania 19/2000 nu va permite sa cumulati pensia cu alte castiguri din o activitate profesionala. Aceasta conditie poate fi respectata daca pensionarea in Ungaria este anterioara varstei de 60 ani, dar daca pensionarea in Ungaria se face dupa 60 ani nu vedem cum veti putea respecta aceasta conditie. Credem ca pentru a lamurii acest aspect trebuie sa va adresati direct Casei de Pensii.
Depunerea dosarului de pensionare se poate face fie separat in cele doua tari pentru pensii separate fie in tara de domiciliu, cu actele aferente pentru pensia din cele doua tari, la organizatia care se ocupa cu administrarea pensiilor. Aceasta initiaza o serie de corespondente cu oganizatia din cealalta tara (in Romania Casa Nationala de Pensii, CNPAS) si se calculeaza separat pensile si se transmit celeilalte parti informatiile necesare in vederea cumularii drepturilor de pensie.
Daca nu aveti domiciliul in Romania dosarul se poate depune personal sau printr-o persoana din Romania imputernicita printr-o procura speciala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1