Subiect "anul iesirii la pensie" Deschis de baciu marian la data: 04/27/2008 7:34am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
anul iesirii la pensie
Scris de: baciu marian la data: 04/27/2008 7:34am
buna ziua
Tatal meu sa nascut in ianurie 1948, a lucrat la C.A.P din 1963 pana in 1990( la desfiintarea CAP-urilor) cu o pauza de 1 an si 4 luni pt stagiul militar.
Doresc sa stiu daca poate iesi la pensie anticipata (in ce an), iar daca nu poate ma intereseaza pensie anticipata partial( daca poate iesi, si in ce an).
Imi cer scuze ....dar nu stiu ce este PENSIA LA CERERE ....exista acest termen...ce semnifica, cum se poate iesi la cerere, este acelasi lucru ca pensia anticipata?
Va rog daca puteti sa i-mi trimite-ti pe email raspunsul.(baciu_marian@yahoo.com)
Va multumesc
Re: anul iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/28/2008 7:49am
Conform datei de nastere tatal dv are dreptul la pensie la limita de varsta, din mai 2012 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 4 luni, si stagiul complet de cotizare necesar de 33 ani si 8 luni.Pentru cei care au lucrat in agricultura pana in 1994 se considera vechime numarul de ani utili calculati de Casa de Pensii in functie de normele realizate in timpul lucrului. Perioada stagiului militar se considera integral.
La pensie anticipata ar avea dreptul cu reducerea varstei standard de pensionare cu 5 ani adica la varsta de 59 si 4 luni cu conditia sa aiba stagiul lucrat cu mai mult de 10 ani peste stagiul complet adica peste 43 ani si 8 luni conditie pe care nu o indeplineste.
La pensie anticipata partiala ar avea dreptul la aceeasi varsta cu conditia sa aiba stagiul lucrat peste stagiul complet adica peste 33 ani si 8 luni, conditie pe care de asemeni nu o indeplineste.
Pensia la cerere a fost prevazuta in legea veche 3/1977, care a fost abrogata de legea actuala 19/2000 si consta in pensionarea cu 2 ani inainte de varsta de pensionare inainte de 2001, de 62 ani. Era oarecum asemanatoare cu pensia anticipata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1