Subiect "c" Deschis de Ristici Vasile la data: 01/20/2009 6:38am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
c
Scris de: Ristici Vasile la data: 01/20/2009 6:38am
Gen:M
Data nasterii:25.07.1950
Stagiul de cotizare:35
Alte date:gruap a II-a, apoi conditii deosebite
Intrebare:facand calculul pe programul de pensii ar fi trebuit sa ies la pensie la varsta de 57 ani,insa contabila societatii la care sunt angajat nu doreste sa calculeze vechimea si sa imi zica varsta la care voi putea iesi la pensie. am fost si la Casa de Pensii de care apartin ( judetul Galati) si acolo mi s-a zis in urma insistentelor de a-mi calcula caci nu aveam la cine apela ca in 2009 iulie voi putea iesi la pensie. cine are dreptate? va multumesc
Re: c
Scris de: la pensie la data: 01/20/2009 9:48am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei dv de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 25 iulie 2015 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar reducerea varstei de pensionare depinde de stagiul lucrat in conditii deosebite.
Calculand pentru stagiul in conditii deosebite de 35 ani (asa cum se intelege din formularea dv de la “Alte date”) aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare cu 8 ani si deci pensionarea la limita de varsta la varsta de 57 ani cu condtia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de 35 ani. La stagiul de cotizare se adauga si sporul de vechime de care beneficiati pentru gr II conform legii 3/1977.
Dar este posibil ca si cei de la Casa de Pensii sa aiba dreptate daca va recunosc numai un stagiu de 18 ani in conditii deosebite (stagiu de gr II si stagiu de conditii deosebite)
Deci dupa parearea nostra clarificati mai intai stagiile in grupele de munca si apoi daca nu va este clar mai dialogam.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1