Subiect "pensie anticipata" Deschis de vlad george la data: 01/21/2009 5:15am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: vlad george la data: 01/21/2009 5:15am
Gen:B
Data nasterii:12.08.1952
Stagiul de cotizare:peste 35 de ani
Alte date:
Intrebare:cind pot iesi la pensie anticipat
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/21/2009 7:49am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 12 august 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticpare de 5 ani fata de 12 august 2017 adica dupa 12 august 2012 avand indeplinita si a doua conditie ca sa aveti la data pensionarii stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Re: pensie anticipata
Scris de: vlad george la data: 01/28/2009 2:56pm
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 12 august 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticpare de 5 ani fata de 12 august 2017 adica dupa 12 august 2012 avand indeplinita si a doua conditie ca sa aveti la data pensionarii stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: vlad george la data: 01/28/2009 3:03pm
Gen:m
Data nasterii:1952
Stagiul de cotizare:peste 36 de ani
Alte date:daca benificiez de grupe si depasesc limita de cotizare,in plus am lucrat si in slovacia si ungaria o perioada mai mica de timp,tot in aceleasi condii am dreptul la pensie?
Intrebare:cind am dreptul la pensie anticipat partiala /
Re: pensie anticipata
Scris de: vlad george la data: 01/28/2009 3:04pm
la pensie :
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 12 august 2017 la varsta standard de pensionare de 65 ani si stagiul complet de cotizare de 35 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Puteti cere pensie anticipata partiala cu o anticpare de 5 ani fata de 12 august 2017 adica dupa 12 august 2012 avand indeplinita si a doua conditie ca sa aveti la data pensionarii stagiul de cotizare mai mare de 35 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 01/30/2009 9:58am
Nu putem sa discutam pe supozitii, daca vreti sa va raspundem cat de précis putem noi transmiteti datele necesare.
Daca ati lucrat in grupe de munca puteti beneficia de reducerea varstei standard de pensionare sau de reducerea stagiului complet de cotizare in functie de grupa de munca si de stagiul in grupe.
Data de iesire la pensie anticipata partiala nu se modifica in functie de reducerile pentru grupa de munca si nici de marimea stagiului de cotizare si ramane 12 august 2012. Acestea modifica numai procentul de diminuare fata de pensia la limita de varsta.
Stagiile lucrate in Slovacia si Ungaria , daca ati lucrat cu forme legale si ati platit contributie la pensie in aceste tari, se recunoasc ca stagiu de cotizare si se adauga la stagiul total de cotizare daca prezentati actele justificative.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1