Subiect "schimbare grad invaliditate" Deschis de Blaga Lenuta la data: 01/21/2009 1:27pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
schimbare grad invaliditate
Scris de: Blaga Lenuta la data: 01/21/2009 1:27pm
Gen:F
Data nasterii:27 sept.1957
Stagiul de cotizare:23ani 6luni 14zile
Alte date:stagiul potential 6ani 5luni si 16 zile
Intrebare: am vechimea in munca de 23ani 6lunisi 14 zile,pana la data de 18 august 2002,cand am intrat in pensie invaliditate gradul3. In 8 ian.a.c. la revizuirea medicala am fost trecuta in gradul 2 invaliditate. Intrebarea mea este urmatoarea : la calculul pensiei de invaliditate punctajul mediu rezulta din impartirea nr. de puncte realizate in stagiul de cotizare,la stagiul complet de cotizare sau la stagiul de cotizare realizat? Adica in cazul meu totalul punctelor se imparte la 30 sau la 23,6 pt. a afla punctajul mediu? Va rog mult daca puteti sa-mi raspunde-ti deoarece am o nelamurire in aceasta privinta,deoarece in 2002 mie mi-a fost calculat punctajul mediu prin impartirea nr. de puncte realizate la 30 adica la stagiul complet de cotizare.Va multumesc
Re: schimbare grad invaliditate
Scris de: la pensie la data: 01/22/2009 12:53am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 27 septembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Calculul punctajului mediu al pensiei de invaliditate se face prin impartirea punctelor realizate in perioada anterioara datei de calcul, la stagiul realizat, dar nu mai mult de stagiul complet de cotizare.
Dar trebuie avut in vedere ca la stagiul de cotizare propriu zis (efectiv lucrat) mai pot fi adaugate sporurile de vechime conform legii 3/1977 pentru grupele de munca I si II, stagiile asimilate pentru cursuri universitare, stagiul militar sau perioada in care s-a beneficiat de pensie de invaliditate ( cum este cazul dv la calculul din 8 ianuarie 2009.
Deci daca in anul 2002 pe langa stagiul lucrat nu ati avut si alte sporuri de vechime sau stagii asimilate pensia trebuia sa fie calculata cu stagiul de cotizare de 23 ani si 6 luni (23,5).
De obicei nu am intalnit astfel de greseli si de aceea va rugam sa analizati situatia dv avand in vedere cele spuse de noi si sa ne comunicati si noua constatarea.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1