Subiect "pensie anticipat sau limita de varsta" Deschis de Zamfir Iboya la data: 01/22/2009 4:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipat sau limita de varsta
Scris de: Zamfir Iboya la data: 01/22/2009 4:44am
Gen:F
Data nasterii:26 11 1957
Stagiul de cotizare:20 de ani,4 luni(toata perioada in grupa 2 de munca)plus 9 luni de somaj.Din anul 1999 sant casnica.
Alte date:
Intrebare:Cand pot beneficia de pensie anticipata sau limita varsta.
Re: pensie anticipat sau limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/22/2009 7:05am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupele de munca, in 26 noiembrie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul de gr II se acorda un spor de vechime de 5 ani. care se adauga la stagiul de cotizare rezultand un stagiu total de 26 si 1 luna.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiu de 20 ani in conditii deosebite ati putea beneficia de reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni adica beneficiati de pensie la limita de varsta in 26 mai 2013 cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii. Dv neindeplinind aceasta conditie in prezent trebuie sa analizati posibilitatile de realizare a stagiului complet de cotizare pana in 26 mai 2013 in caz contrar ramane iesirea la pensie la limita de varsta in 26 noiembrie 2017 cand se pune conditia de depasire a stagiului minim de 15 ani pe care o indepliniti.
Pensie anticipata partiala, ca varsta, ati putea cere in 26 noiembrie 2012 dar si la aceasta se pune conditia unui stagiu de cotizare mai mare de 30 ani pe care in prezent nu o indepliniti
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1