Subiect "pensie la limita de varsta" Deschis de Florentina la data: 01/23/2009 5:22am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de varsta
Scris de: Florentina la data: 01/23/2009 5:22am
Gen:masculin
Data nasterii:29 mai 1951
Stagiul de cotizare:lucreaza din 12.01.1973 si pana in prezent fara intrerupere
Alte date:a lucrat in grupa a II-a de munca
Intrebare:Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti si mie cand iese la pensie acest barbat avand datele inscrise mai sus si cu urmatoarele date suplimentare: are 6 ani 9 luni si 19 zile lucrati in grupa a II-a de munca in procent de 80%; si 21 ani 7 luni si 24 zile lucrati in grupa a II-a munca in procent de 100%. Va multumesc anticipat! O zi buna in continuare!
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 01/23/2009 7:32am
Persoana in cauza conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere are dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 29 mai 2016 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” si se calculeaza ca stagiu efectiv lucrat. Noi am facut acest calcul rezultand un stagiu total de 27 ani in conditii deosebite, insa este posibil ca functionarii Casei de Pensii sa faca propriile calcule si chiar sa nu recunoasca stagiul in gr II lucrat in procent de 80 %.
Pentru stagiu intre 26 si 28 ani in conditii deosebite beneficiaza de reducerea varstei de pensionare cu 6 ani adica beneficiaza de pensie la limita de varsta in 29 mai 2011 cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 35 ani la data pensionarii conditie pe care o indeplineste.
Pentru stagiul de gr II se acorda un spor de vechime de 6 ani si 9 luni care se adauga la stagiul de cotizare rezultand un stagiu total de 43 ani.
Re: pensie la limita de varsta
Scris de: Florentina la data: 01/26/2009 4:07am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Multumesc pentru raspuns. Totusi, puteti sa-mi spuneti care este reducerea pt grupa a II-a de munca in procent de 80%, adica cei 6 ani si 9 luni, transformati pt procent de 100%? O zi buna in continuare!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1