Subiect "calcul pensie" Deschis de Besliu Daniela la data: 01/23/2009 6:07am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie
Scris de: Besliu Daniela la data: 01/23/2009 6:07am
Gen:
Data nasterii:05.10.1954
Stagiul de cotizare:31 de ani
Alte date:14 ani si 9 luni gradul II de munca
Intrebare:calculul pensiei anticipate partial
Re: calcul pensie
Scris de: Besliu Daniela la data: 01/23/2009 6:09am
Besliu Daniela :
Gen:
Data nasterii:05.10.1954
Stagiul de cotizare:31 de ani
Alte date:14 ani si 9 luni gradul II de munca
Intrebare:calculul pensiei anticipate partial
Re: calcul pensie
Scris de: la pensie la data: 01/23/2009 7:53am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 05 septembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pentru stagiul de gr II se acorda un spor de vechime de 3 ani si 6 luni care se adauga la stagiul de cotizare rezultand un stagiu total de 34 ani si 6 luni.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiu intre 14 si 16 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani adica beneficiati de pensie la limita de varsta in 05 septembrie 2011 cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii conditie pe care o indepliniti.
Pensie anticipata partiala puteti cere in 05 septembrie 2009 si la aceasta se pune conditia unui stagiu de cotizare mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru perioada de 3 ani si 6 luni de reducere a varstei standard de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza procent de diminuare a pensiei anticipate partiale.
Astfel daca cereti pensie anticipata partiala in septembrie 2009 procentul de diminuare al pensiei va fi de 4,5 % daca veti lucra in continuare si stagiul dv de cotizare, impreuna cu sporul de vechime pentru grupa de munca, depaseste cu 5 ani stagiul complet de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1