Subiect "Sporul de grupa II la ce ma ajuta?" Deschis de HIRLEA LIANA la data: 01/23/2009 10:12am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Sporul de grupa II la ce ma ajuta?
Scris de: HIRLEA LIANA la data: 01/23/2009 10:12am
Gen: F
Data nasterii: 12.09.1956
Stagiul de cotizare: 29 ANI 18 ZILE
Alte date: SPOR DE GRUPA II: 2 ANI 6 LUNI
Intrebare: Sporul de grupa se adauga la calculul stagiului de cotizare? Sau mai e nevoie sa fac contract de asigurare si sa platesc pana ajung la cei 30 ani obligatoriu (am doar 29 ani si 18 zle), daca nu lucrez? Dupa calculele mele ar trebui sa ies la pensie in 2014 si anticipat in 2011, dar mai e nevoie sa platesc inca aprox. 1 an?!... Multumesc frunos.
Re: Sporul de grupa II la ce ma ajuta?
Scris de: la pensie la data: 01/23/2009 2:51pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 12 septembrie 2016 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Presupunem ca aveti un stagiu total de 29 ani si 18 zile din care 10 ani lucrati in gr II.
Pentru stagiul de gr II se acorda un spor de vechime de 2 ani si 6 luni. Daca dv nu ati inclus acest spor de 2 ani si 6 luni in cei 29 ani (acestia fiind efectiv lucrati) atunci se adauga la stagiul de cotizare rezultand un total de 31 ani si 6 luni prin aceasta depasiti stagiul complet de cotizare si vi se deschide dreptul sa beneficiati de reducerea de varsta pentru grupa II de munca si pentru pensie anticipata partiala.
Stagiul de gr II a fost echivalat prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa “conditii deosebite” iar pentru stagiu de 10 ani in conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani adica beneficiati de pensie la limita de varsta in 12 septembrie 2014 cu conditia ca stagiul de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii conditie pe care o indepliniti.
Pensie anticipata partiala puteti cere in 12 septembrie 2011, si la aceasta se pune conditia unui stagiu de cotizare mai mare de 30 ani.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Pentru perioada de 2 ani de reducere a varstei standard de pensionare pentru grupa de munca nu se calculeaza procent de diminuare a pensiei anticipate partiale.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1