Subiect "Completare carte munca, spor vechime" Deschis de Ovidiu Craciunescu la data: 01/29/2009 2:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Completare carte munca, spor vechime
Scris de: Ovidiu Craciunescu la data: 01/29/2009 2:00am
Gen:M
Data nasterii:22/08/1945
Stagiul de cotizare:46 ani si 6 luni
Alte date:
Intrebare:
Am inceput activitatea profesionala in sept. 1962.
a) In cartea de munca la prima inregistrare din 05 sept 1962 salariul tarifar lunar nu este completat. La prima schimbare a acestuia in data de 1 martie 1965 este inscrisa o a doua inregistrare salariul tarifar fiind precizat.
La cererea inaintata dpt. resurse umane din unitatea in care am lucrat in acea perioada mi s-a raspuns ca nu mai exista arhiva care sa certifice salariul tarifar pt. anii 1963, 1964 si 1965 pana-n luna martie, care a fost din ce imi aduc aminte de 826 lei.
Neavand nici-o vina ca asa stau lucrurile consider ca prin deductie salariul lunar luat in calcul pe perioada respectiva ar trebui sa fie cel stabilit la angajare (sept. 1962) cf. legii 19/2000 art. 161 alin (3) (salariu mediu brut pe economie).
Va rog sa ma ajutati cu experienta dvs. si sa apreciati daca este in spiritul legii aceasta interpretare.
b) Calculul sporului de vechime se face cf art. 164 alin. (1)(3)si (4). In alin(3) este folosit termenul - vechime in munca totala cuprinsa intre .... .
Nu imi este clar daca in vechimea in munca totala, sunt cuprinse si stagiile de cotizare asimilate art. 38 alin (1) paragr. a, b, c (concedii medicale, facultate, armata).
Fara aceste clarificari nu pot sa calculez corect punctajul cuvenit la iesirea la pensie pe 20 februarie 2009 folosind programul dvs. Va felicit pt. intretinerea instrumentelor create de dvs. care acopera un mare gol de informare privind aceasta activitate.
Va multumesc mult!
29 ian 2009
Ovidiu Craciunescu
Re: Completare carte munca, spor vechime
Scris de: la pensie la data: 01/30/2009 7:15am
a) In legislatie este prevazut ca daca in carnetul de munca nu sunt trecute salariile sa se procedeze astfel:
Asiguratii pot prezenta adeverinta eliberata de angajator cu salariile pe perioada in care acestea nu sunt inscrise in carnetul de munca.
Daca asiguratii nu pot prezenta adeverinte apar doua variante:
In perioada inainte de anul 1962 cand inscrierea salariilor nu era obligatorie in carnetul de munca sunt luate automat in calcul salariile medii pe economie din acea perioada.
In perioada dupa anul 1962 cand inscrierea salariilor era obligatorie in carnetul de munca sunt luate in calcul salariile minime pe economie din acea perioada.
b) In ceeace priveste sporul de vechime si influenta asupra lui a stagiilor asimilate nu am gasit o reglementare clara in aceasta privinta si parerea noastra este ca stagiile asimilate pentru studii universitare si pentru stagiul militar sa nu fie luate in calcul la determinarea sporului de vechime.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1