Subiect "calcul punctaj- precizari" Deschis de Liviu G la data: 10/17/2013 8:09am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul punctaj- precizari
Scris de: Liviu G la data: 10/17/2013 8:09am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
1. Daca pentru anul intreg lucrat in grupa II punctajul anual obtinut se inmulteste cu 1,25, pentru anul in care s-au lucrat numai 5 luni sau partial (24 zile din luna) in grupa II se inmulteste numai punctajul acelor luni cu 1,25?
2 Pe perioada facultatii se calculeaza punctajul- inainte de 2001- (venit minim / venit mediu) si pe perioada vacantei?
3 Aveti o adresa de e-mail pe care se pot trimite si atasamente? daca DA trimiteti-mi pe mail aceasta adresa.
Va multumesc anticipat
Re: calcul punctaj- precizari
Scris de: la pensie la data: 10/18/2013 8:28am
1. Pe perioada lucrata in gr II de munca se majoreaza cu 25 % punctajul realizat pe acea perioada ani/luni/zile.
2 Pe perioada stagiului asimilat pentru studii universitare inainte de aprilie 2001 se ia in calculul punctajului pensiei salariul minim pe economie din acea perioada.
Din mesajele anterioare stim ca aveti deschis program de calcul pensie in care daca pe perioada studiilor universitare selectati codul “F”, fara a introduce salarii, programul va calculeaza automat punctajul pe care apoi il puteti gasi facand click pe “Datele introduse”.
3 Avem o adresa de email dar nu ne-ati convis ca este necesara corespondenta pe mail, pe care noi o evitam.
Re: calcul punctaj- precizari
Scris de: Liviu G la data: 10/18/2013 12:44pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Va multumesc pentru raspunsul dat (punctele 1 si 2)
Referitor la punctul 3. Nu doresc o conversatie pe mail ci as vrea sa va trimit calculul facut de mine (pentru pensia mea) al carui rezultat final difera cu cel de pe site, cu speranta ca imi veti spune daca am gresit ceva.
Re: calcul punctaj- precizari
Scris de: la pensie la data: 10/18/2013 1:49pm
Ne pare rau dar noi nu facem asemenea analize.
Aceasta analiza puteti sa o faceti dv comparand punctajele anuale calculate de dv cu cele de pe site accesandu-le facand click pe “Datele introduse” si acolo unde constatati diferente cereti explicatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1