Subiect "Pot sa ies la pensie mai repede?" Deschis de Ioana la data: 01/30/2009 2:39pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pot sa ies la pensie mai repede?
Scris de: Ioana la data: 01/30/2009 2:39pm
Gen:feminin
Data nasterii:11.o5.1964
Stagiul de cotizare:26 de ani
Alte date:am avut grupa aII-a (conditi deosebite)
Intrebare:Daca am 44 de ani pot sa ies in pensie anticipata?Am lucrat 26 de ani in domeniu turnatorie(grupa II), din care 5 ani ingrijire copil cu 4 ore luctate.Nu am lucrat in alte locuri.Am 10 clase si 1 an jumatate scoala profesionala tot in domeniul turnatorie. Acum sunt somera. As dori sa stiu la cati ani pot sa ies in pensie anticipata si la cati in pensie normala? Va multumesc.
Re: Pot sa ies la pensie mai repede?
Scris de: la pensie la data: 02/01/2009 10:07pm
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta, fara reducerea pentru grupa de munca, in 11 mai 2024 la varsta standard de pensionare de 60 ani si stagiul complet de cotizare de 30 ani. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Grupa II a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001. Dupa aceasta data stagiile anterioare in gr II au fost echivalate prin Hotararea de Guvern 261/ 2001 cu grupa conditii deosebite conform noii legi a pensiilor 19/2000.
Deci calculul numarul anilor in grupa II de munca poate fi gresit deoarece aceasta grupa a fost pana in aprilie 2001.
Presupunem ca ati lucrat partial (cca 16 ani in gr II) si apoi dupa aprilie 2001 ati lucrat in grupa conditii deosebite.
Pe de alta parte nu stim cum este trecut in carnetul dv de munca stagiul in grupa de munca pe perioada cat ati lucrat in regim de 4 ore. Presupune ca este trecut stagiu in grupa 50%. In acest caz se socotesc in grupa numai 2 ani si 6 luni iar totalul devine 23 ani si 6 luni in grupa conditii deosebite
Pentru stagiul de 16 ani in gr a II a beneficiati de un spor de vechime de 4 ani care se adauga la stagiul de cotizare realizand astfel un stagiu total de 30 ani. Deci realizati stagiul complet de cotizare.
Pentru stagiu in conditii deosebite intre 22 si 24 ani beneficiati de o reducere a varstei standard de pensionare cu 5 ani conform careia puteti iesi la pensie la limita de varsta in 11 mai 2019 la varsta de 55 ani, indeplinind si conditia ca stagiul dv de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani.
Daca stagiul cat ati lucrat in regim de 4 ore nu este trecut in regim diminuat, mai putin de 100%, atunci termenul de pensionare este cu un an mai devreme adica in 11 mai 2018.
Pensia anticipata partiala se poate cere la varsta de 55 ani, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica in 11 mai 2019 cu conditia ca stagiul dv de cotizare sa depaseasca stagiul complet de cotizare de 30 ani la data pensionarii pe care il indepliniti. Deoarece la aceasta data aveti deja dreptul la pensie la limita de varsta nu veti avea interesul sa optati pentru pensia anticipate partiala.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1