Subiect "cum ma retrag de la cotizare" Deschis de oproiu cornelia la data: 02/02/2009 11:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cum ma retrag de la cotizare
Scris de: oproiu cornelia la data: 02/02/2009 11:27am
Gen:F
Data nasterii:09.08.1954
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Am inceput sa cotizez in luna ianuarie 2009 pentru vechimea pe cartea de munca,doresc sa ma retrag,cum fac? Cotizatia este de 100ron pe luna,am fost in ianuarie sa achit si mi s-a spus ca trebuie sa mai platesc niste taxe,asa ca mi-a incasat 75lei si mi s-a comunicat ca in luna aceasta trebuie sa dau 275lei.Avand in vedere ca doresc sa ma retrag trebuie sa mai platesc acesti 275lei aferenti lunii februarie?
Re: cum ma retrag de la cotizare
Scris de: la pensie la data: 02/03/2009 2:45am
Cotizarea se face pe un Contract de Asigurare Sociala incheiat intre dv cu Casa de Pensii. Cititi acest contract si vedeti in ce conditii puteti rezilia acest contract. In mod normal rezilierea poate fi facuta de dv printr-o cerere de reziliere a contractului pe care o adresati Casei de Pensii iar in contract trebuie sa scrie cu ce perioada inainte de reziliere trebuie sa depuneti aceasta cerere.
Inainte de reziliere verificati daca vi se recunoaste de catre Casa de Pensii intregul stagiu de 19 ani lucrati in grupa II pentru a fi sigura de calculele facute de noi privind stagiul de cotizare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1