Subiect "iesire la pensie partial anticipata din somaj" Deschis de Letitia Ispas la data: 02/04/2009 4:30am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
iesire la pensie partial anticipata din somaj
Scris de: Letitia Ispas la data: 02/04/2009 4:30am
Gen: fem.
Data nasterii:08.03.1954
Stagiul de cotizare:32 ani si 5 luni
Alte date:
Intrebare: Va rog sa-mi spuneti in ce fel influenteaza calculul pensiei partial anticipate daca se depune cererea de pensionare in perioada de somaj(in urma disponibilizarii).
Este mai avantajos sa depun cererea de pensionare inainte de a fi disponibilizata ,pentru a nu mai intra in somaj?
Va multumesc anticipat.
Re: iesire la pensie partial anticipata din somaj
Scris de: la pensie la data: 02/05/2009 4:34am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 08 noiembrie 2013 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 8 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 4 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteati cere la varsta de 54 ani si 8 luni, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica din 08 noiembrie 2008.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
Adica daca iesiti mai tarziu la pensie anticipata partiala scade numarul de luni pana in noiembrie 2013 si cu aceasta scade procentul de diminuare. Daca sunteti in somaj si mai ales daca nu ati primit salarii compensatorii pe perioada somajului creste stagiul de cotizare si prin aceasta scade diminuarea pensiei pe fiecare luna. Astfel acum avand stagiul de cotizare cu peste 3 ani peste stagiul complet de cotizare se calculeaza diminuarea pensiei pentru numarul de luni pana in noiembrie 2013, cu 0,35 % pentru fiecare luna adica cu 4,2% pe an , iar daca stagiul de cotizare creste la peste 4 ani peste stagiul complet de cotizare atunci diminuarea scade la 0,30% pe luna sau la 3,6% pe an.
Pe de alta parte credem ca pe perioada somajului indemnizatia de somaj este mai mare decat pensia anticipata partiala.
In concluzie noi credem ca este avantajos sa cereti pensie anticipata partiala dupa terminarea perioadei de somaj.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1