Subiect "pensie anticipata" Deschis de petre la data: 02/04/2009 6:35am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: petre la data: 02/04/2009 6:35am
Gen:f
Data nasterii:9.09.1954
Stagiul de cotizare:din 1974
Alte date:
Intrebare:stiu ca pot iesi la pensie anticipata in iulie 2009, dar nu am vechime decit 34 se ani pot iesi la pensie? am auzit ca daca iesi la pensie anticipata nu beneficiezi pe timp de 5 ani de marire de pensie asa este? la limita de virsta trebuie sa fac alt dosar pentru recalculare? in perioada 1974-1992 , am in cartea de munca un spor de 15% spor pentru zgomot fiind atunci operator calculator, se adauga la pensie?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/05/2009 6:11am
Asa cum am precizat in raspunsul anterior conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie la limita de varsta in 09 iulie 2014 la varsta standard de pensionare de 59 ani si 10 luni si stagiul complet de cotizare de 29 ani si 8 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Presupunand ca la rubrica stagiu de cotizare ati pus anul de incepere al activitatii aveti un stagiu de cotizare de peste 34 ani
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 54 ani si 10 luni, cu o anticipare de 5 ani fata de varsta standard de pensionare adica in 09 iulie 2009.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii.
In aceste conditii daca cereti pensie anticipata partiala in 09 iulie 2009 pentru o anticipare de 5 ani si stagiul de cotizare care depaseste cu peste 4 ani (cat aveti in prezent) stagiul complet de cotizare, pensia va fi diminuata cu un procent de 18 % iar daca stagiul dv de cotizare in iulie 2009 depaseste cu 5 ani stagiul complet de cotizare diminuarea va fi de 15 %.
La implinirea varstei standard de pensionare trebuie sa faceti numai cerere de trecere la pensie la limita de varsta si eliminarea diminuarii.
Sporul de zgomot fiind un spor considerat permanent se ia in calculul pensiei dar dupa parerea noastra, care nu cunoastem modul de inscriere in carnetul de munca, este nevoie sa cereti la angajator o adeverinta in care sa fie consemnate sporurile in % sau fixe pe care le-ati avut inainte de aprilie 1992 dupa care sporurile trebuiau incluse in salariul din carnetul de munca.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1