Subiect "pensie la limita de virsta" Deschis de Dana la data: 04/22/2014 7:44am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie la limita de virsta
Scris de: Dana la data: 04/22/2014 7:44am
Gen:F
Data nasterii:06.03.1961
Stagiul de cotizare:36
Alte date:
Intrebare:in ce an pot iesi la pensie la limita de varsta s-au anticipat?De unde pot scoate adeverinte pentru sporuri,daca cei de unde am lucrat spun ca arhiva a ars?Este normal ca eu sa pierd toate drepturile daca nu am adeverinte? Va rog sa ma ajutati sa-mi pot rezolva aceasta problema. Va multumesc si va doresc sanatate!PASTE FERICIT!
Re: pensie la limita de virsta
Scris de: la pensie la data: 04/24/2014 4:25am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 06 martie 2023 la varsta standard de pensionare de 62 ani, stagiul complet de cotizare de 32 ani si 1 luna si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala diminuata cu 45 % la varsta de 57 ani adica in 06 martie 2018 daca atunci aveti stagiul de cotizare mai mic de 40 ani si 1 luna sau dupa varsta de 57 ani, pensie anticipata, nediminuata daca realizati acest stagiu.
Regretam dar in cazul adeverintelor nu va putem da o solutie daca aceste sporuri sunt inainte de aprilie 2001, inainte de includerea lor in salariu sau daca nu au fost inscrise in carnetul de munca. Pentru sporul de vechime inainte de aprilie 1992 nu trebuie sa prezentati adeverinta deoarece acesta este calculat si acordat automat.
Multumim pentru urari si va dorim sanatate si bucurii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1