Subiect "pensii" Deschis de felicia cucos la data: 04/23/2014 1:54am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensii
Scris de: felicia cucos la data: 04/23/2014 1:54am
Gen:f
Data nasterii:11 dec 1958
Stagiul de cotizare:35
Alte date: numele meu este cucos felicia ,nascuta in 1958 11 dec ,am lucrat 35-36 ani am stat de 2 ori in somaj,am lucrat 10 ani in grupa a 2 a, eu lucrez din 1977 dar am fost in somaj de doua ori si in ordonanta de la fabrica de tigari,am mai fost si bolnava,nu stiu cu cati ani mai raman,cotizatia trebuie sa fie de 30 de ani!doresc sa ies la pensie anticipat partiala ,adica cu mai putin diminuare,sa mi se recunoasca anii munciti cu 5 ani mai repede,numai ca daca punem si 10 ani grupa a 2 a, iasa 2 si 6 luni mai putin la varsta de pensionare ,ca reducere. sa nu fie 45% diminuare dupa 35 de ani de munca,.voi iesi la varsta de 56 de ani impliniti ,cu 5 ani mai repede? va rog sa-mi raspundeti cand pot iesi la pensie anticipata partiala si cat va fi diminuarea dupa atatea ani de munca ,nu ma pot echivala cu cei care au lucrat 1 sau 15 ani si sa ia-au 350 de lei! eu va multumesc mult .sanatate maxima.
Intrebare:cand pot iesi la pensie anticipat partiala si cata diminuare dupa atitea ani de munca.va multumesc,.


Alte date:
Intrebare:
Re: pensii
Scris de: la pensie la data: 04/24/2014 3:11am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 11 martie 2020 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 3 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 3 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 2 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de somaj.
Pentru stagiul de 10 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la vartsa de 59 ani si 3 luni adica in 11 martie 2018.
La varsta de 56 ani si 3 luni adica in 11 martie 2015 aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 27 % daca atunci stagiul de cotizare total este sub 39 ani si 3 luni sau pensie anticipata nediminuata daca atunci realizati acest stagiu.
Stagiile de cotizare sunt prezentate neclar. Rugati pe cineva sa va calculeze exact stagiul de cotizare in vederea pensiei anticipate sau mergeti la ghiseul Casei de pensii. La acest stagiu se cumuleaza perioada lucrata efectiv cu perioada de somaj si cu perioada de ordonanta in functie de cum v-ati incadrat dv in aceasta ordonanta.
La depunerea dosarului pentru pensie anticipata nu sunteti obligata sa incetati activitatea ci puteti sa lucrati pana la primirea deciziei de pensionare dupa care incetati activitatea si depuneti dovada incetarii activitatii la casa de pensii iar pensia vi se va plati de la data in care depuneti dovada incetarii activitatii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1