Subiect "cand pot iesi la pensie" Deschis de Tia la data: 04/23/2014 6:16am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie
Scris de: Tia la data: 04/23/2014 6:16am
Gen:F
Data nasterii:07.12.1956
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:Am lucrat in mediu radiocativ 5 ani si 10 luni cu categorie nucleara gr. 4 (perioada 1978-1984)- echivalenta cu grupa I (conditii speciale);
In perioada 1994-1996 - categoria II
Toti cei 35 ani de munca sunt in Institute de cercetare
Intrebare:Cand pot iesi la pensie? Pot beneficia de reducerea varstei de pensionare?
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/24/2014 8:30am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 07 iulie 2017 la varsta standard de pensionare de 60 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 30 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Stagiile de cotizare in grupele de munca sunt prezentate neclar pentru a putea sa va calculam cu precizie reducerea varstei de pensionare.
Utilizati termeni diferiti fata de cei folositi la incadrarea locurilor de munca in grupele de munca astfel :
- Se incadreaza in conditii speciale conform art 30 alin (1) litera b) “Activitatile de cercetare, explorare, exploatare sau prelucrare a materiilor prime nucleare, zonele I si II de expunere la radiatii”
- Se incadreaza in grupa II de munca (echivalata cu conditii deosebite) conform Ordinului Ministerului Sanatatii si Ministerului Muncii si Ocrotirii Sociale 50/1990 anexa 2 nr 91 “Activitatea prestata la locurile de munca cu mediu radioactiv din unitatile nucleare de categoriile III si IV stabilite de Comisia Nationala pentru Controlul Activitatii Nucleare”
Perioada 1994 – 1996 nu este precizata suficient (zi/luna/an) pentru a determina stagiul de cotizare la valori certe de ani si luni si nici daca aceasta perioada se refera la grupa II de munca sau categorie a unitatii nucleare
In aceste conditii va precizam urmatoarele :
- Daca stagiul de 5 ani si 10 luni a fost incadrat in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani si 1 luna adica in 07 ianuarie 2015
- Daca ambele stagii au fost incadrate in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 1 an si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 59 ani si 7 luni adica in 07 iulie 2016
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala

Ordinul 50/1990 anexa 2 punct 91. Activitatea prestata la locurile de munca cu mediu radioactiv din unitatile nucleare de categoriile III si IV stabilite de Comisia Nationala pentru Controlul Activitatii Nucleare.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1