Subiect "Pensie limita de varsta" Deschis de Ionescu Victoria la data: 04/24/2014 5:00am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Pensie limita de varsta
Scris de: Ionescu Victoria la data: 04/24/2014 5:00am
Gen:F
Data nasterii:17,02,1958
F Stagiul total de cotizare realizat
a. Stagiul total de cotizare realizat, din care 38 ani 1 luna 17 zile
1, In sistemul public, din care 38 ani 1 luna 17 zile
- in conditii normale de munca 9 ani 10 luni 14 zile
in gr 1(legea nr.3/1977) 2 ani 7 luni 16 zile
in gr 2 (legea nr 3/1977) 19 ani 7 luni 0 zile
- stagiu aferent grupe/conditii de munca 6 ani 0 luni
Reducerea varstei standard de pensionare pentru
conditii speciale ,deosebite si sau alte conditii de munca 4 ani 0 luni
(extras dupa decizia de respingere a dosarului de pensionare)
Intrebare
Este stabilita corect reducerea varstei de pensionare?
La Casa de Pensii Olt mi s-a refuzat dosarul de pensie la limita de varsta pentru ca nu indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta
Se pierd cei doi ani si jumatate de grupa I (nu se incadreaza in minim 6 ani) ei nefiind asimilati cu conditii deosebite conform legi 380/2013 in vigoare din 01,01,2014.
In cazul pensionarii anticipate partial cat este procentul de reducere al pensiei ?
La casa de pensii mi s-a spus ce procentul de reducere al pensiei este maxim (pentru 60 de luni) deoarece cei 4 ani de reducere de la grupa de munca nu se ia in calcul la pensia anticipata partial.
La pensie pt limita de varsta am dreptul in 17,02,2015 iar pana atunci reducerea este maxima.
Este corect? Multumesc mult.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: blueM la data: 04/25/2014 2:53am
Ionescu Victoria :
Gen:F
Data nasterii:17,02,1958
F Stagiul total de cotizare realizat
a. Stagiul total de cotizare realizat, din care 38 ani 1 luna 17 zile
1, In sistemul public, din care 38 ani 1 luna 17 zile
- in conditii normale de munca 9 ani 10 luni 14 zile
in gr 1(legea nr.3/1977) 2 ani 7 luni 16 zile
in gr 2 (legea nr 3/1977) 19 ani 7 luni 0 zile
- stagiu aferent grupe/conditii de munca 6 ani 0 luni
Reducerea varstei standard de pensionare pentru
conditii speciale ,deosebite si sau alte conditii de munca 4 ani 0 luni
(extras dupa decizia de respingere a dosarului de pensionare)
Intrebare
Este stabilita corect reducerea varstei de pensionare?
La Casa de Pensii Olt mi s-a refuzat dosarul de pensie la limita de varsta pentru ca nu indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta
Se pierd cei doi ani si jumatate de grupa I (nu se incadreaza in minim 6 ani) ei nefiind asimilati cu conditii deosebite conform legi 380/2013 in vigoare din 01,01,2014.
In cazul pensionarii anticipate partial cat este procentul de reducere al pensiei ?
La casa de pensii mi s-a spus ce procentul de reducere al pensiei este maxim (pentru 60 de luni) deoarece cei 4 ani de reducere de la grupa de munca nu se ia in calcul la pensia anticipata partial.
La pensie pt limita de varsta am dreptul in 17,02,2015 iar pana atunci reducerea este maxima.
Este corect? Multumesc mult.

*************************************
Reducerea varstei de pensionare cu 4 ani, urmare celor 19 ani de Grupa II este CORECTA.
Daca solicitati pensie anticipata partiala in luna Mai 2014 diminuarea ar fi de 6,75% lunar -->pana la data de 17.02.2015 cand Pensia anticipata partiala se transforma in Pensie limita de varsta.
- Pentru cei 2 ani de grupa 1 vi s-a acordat un spor suplimentar la vechime de 1 an.
- Punctajul realizat in perioada celor 2 ani si 7 luni de Grupa 1 se va majora cu 50%
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Ionescu Victoria la data: 04/25/2014 4:11am
blueM :
Ionescu Victoria :
Gen:F
Data nasterii:17,02,1958
F Stagiul total de cotizare realizat
a. Stagiul total de cotizare realizat, din care 38 ani 1 luna 17 zile
1, In sistemul public, din care 38 ani 1 luna 17 zile
- in conditii normale de munca 9 ani 10 luni 14 zile
in gr 1(legea nr.3/1977) 2 ani 7 luni 16 zile
in gr 2 (legea nr 3/1977) 19 ani 7 luni 0 zile
- stagiu aferent grupe/conditii de munca 6 ani 0 luni
Reducerea varstei standard de pensionare pentru
conditii speciale ,deosebite si sau alte conditii de munca 4 ani 0 luni
(extras dupa decizia de respingere a dosarului de pensionare)
Intrebare
Este stabilita corect reducerea varstei de pensionare?
La Casa de Pensii Olt mi s-a refuzat dosarul de pensie la limita de varsta pentru ca nu indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta
Se pierd cei doi ani si jumatate de grupa I (nu se incadreaza in minim 6 ani) ei nefiind asimilati cu conditii deosebite conform legi 380/2013 in vigoare din 01,01,2014.
In cazul pensionarii anticipate partial cat este procentul de reducere al pensiei ?
La casa de pensii mi s-a spus ce procentul de reducere al pensiei este maxim (pentru 60 de luni) deoarece cei 4 ani de reducere de la grupa de munca nu se ia in calcul la pensia anticipata partial.
La pensie pt limita de varsta am dreptul in 17,02,2015 iar pana atunci reducerea este maxima.
Este corect? Multumesc mult.

*************************************
Reducerea varstei de pensionare cu 4 ani, urmare celor 19 ani de Grupa II este CORECTA.
Daca solicitati pensie anticipata partiala in luna Mai 2014 diminuarea ar fi de 6,75% lunar -->pana la data de 17.02.2015 cand Pensia anticipata partiala se transforma in Pensie limita de varsta.
- Pentru cei 2 ani de grupa 1 vi s-a acordat un spor suplimentar la vechime de 1 an.
- Punctajul realizat in perioada celor 2 ani si 7 luni de Grupa 1 se va majora cu 50%


Urmare a legii 380/2013 cei 2 ani si 7 luni de grupa 1 numai sunt considerati conditii deosebite (s-au taiat din condei,ai 5 ani si 11 luni grupa 1 si 5 ani si 11 luni grupa 2 nu beneficiezi de reducerea varstei de pensionare) si drept urmare pierd 1 an de reducere a varstei de pensionare (unii beneficiaza de pe urma ei , alti pierd , asa este in tara noastra)
Cererea de pensie anticipata partial am depus-o in luna aprilie ac deci reducerea este de 7,5% nu de 45% cum mi s-a spus la casa de pensii olt.
Multumesc mult pentru raspuns
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Ionescu Victoria la data: 04/25/2014 6:01am
Ionescu Victoria :
blueM :
Ionescu Victoria :
Gen:F
Data nasterii:17,02,1958
F Stagiul total de cotizare realizat
a. Stagiul total de cotizare realizat, din care 38 ani 1 luna 17 zile
1, In sistemul public, din care 38 ani 1 luna 17 zile
- in conditii normale de munca 9 ani 10 luni 14 zile
in gr 1(legea nr.3/1977) 2 ani 7 luni 16 zile
in gr 2 (legea nr 3/1977) 19 ani 7 luni 0 zile
- stagiu aferent grupe/conditii de munca 6 ani 0 luni
Reducerea varstei standard de pensionare pentru
conditii speciale ,deosebite si sau alte conditii de munca 4 ani 0 luni
(extras dupa decizia de respingere a dosarului de pensionare)
Intrebare
Este stabilita corect reducerea varstei de pensionare?
La Casa de Pensii Olt mi s-a refuzat dosarul de pensie la limita de varsta pentru ca nu indeplinesc conditiile de pensionare la limita de varsta
Se pierd cei doi ani si jumatate de grupa I (nu se incadreaza in minim 6 ani) ei nefiind asimilati cu conditii deosebite conform legi 380/2013 in vigoare din 01,01,2014.
In cazul pensionarii anticipate partial cat este procentul de reducere al pensiei ?
La casa de pensii mi s-a spus ce procentul de reducere al pensiei este maxim (pentru 60 de luni) deoarece cei 4 ani de reducere de la grupa de munca nu se ia in calcul la pensia anticipata partial.
La pensie pt limita de varsta am dreptul in 17,02,2015 iar pana atunci reducerea este maxima.
Este corect? Multumesc mult.

*************************************
Reducerea varstei de pensionare cu 4 ani, urmare celor 19 ani de Grupa II este CORECTA.
Daca solicitati pensie anticipata partiala in luna Mai 2014 diminuarea ar fi de 6,75% lunar -->pana la data de 17.02.2015 cand Pensia anticipata partiala se transforma in Pensie limita de varsta.
- Pentru cei 2 ani de grupa 1 vi s-a acordat un spor suplimentar la vechime de 1 an.
- Punctajul realizat in perioada celor 2 ani si 7 luni de Grupa 1 se va majora cu 50%


Urmare a legii 380/2013 cei 2 ani si 7 luni de grupa 1 numai sunt considerati conditii deosebite (s-au taiat din condei,ai 5 ani si 11 luni grupa 1 si 5 ani si 11 luni grupa 2 nu beneficiezi de reducerea varstei de pensionare) si drept urmare pierd 1 an de reducere a varstei de pensionare (unii beneficiaza de pe urma ei , alti pierd , asa este in tara noastra)
Cererea de pensie anticipata partial am depus-o in luna aprilie ac deci reducerea este de 7,5% nu de 45% cum mi s-a spus la casa de pensii olt.
Multumesc mult pentru raspuns


Si totusi daca doamna de la casa de pensii are dreptate cand mi-a zis ca reducerea la pensia anticipata partial este maxima se socoteste in functie de varsta standard de pensionare nediminuata cu anii de la grupa de munca.
D-voastra cum interpretati art 66 din legea 263/2010
ART. 66
La acordarea pensiei anticipate parţiale, reducerea vârstei standard de pensionare prevăzute la art. 65 alin. (1) nu poate fi cumulată cu nicio altă reducere reglementată de prezenta lege sau de alte acte normative.
Astept un raspuns
Multumesc mult!
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: blueM la data: 04/25/2014 6:37am
O femeie nascuta la data de 17.02.1958, are dreptul la pensie limita de varsta la data de 17.02.2019 can implineste varsta standard de pensionare de 61 ani (17.02.2015)(conf Anexa 5 din Lg. 263/2010)
Urmare celor 19 ani de grupa II, varsta de pensionare se reduce cu 4 ani din varsta standard. Adica: 61 - 4 = 57 ani (conf art. 55 Tabelul nr. 1 din lege)
Daca ati solicitat pensie anticipata partiala in luna APRILIE 2014, diminuarea este de 0,75% pt fiecare luna de anticipare pana la data cand vi se deschide dreptul la pensie limita varsta , adica pana la 17.02.2015.
Asta inseamna: 10 luni de anticipare X 0,75% = 7,5%- diminuarea lunara.

Interpretarea art 66 din lege.
pensia anticipata partiala permite reducerea varstei cu 5 ani insa acesasta reducere nu se poate cumula si cu reducerea de 4 ani la grupa.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: Ionescu Victoria la data: 04/25/2014 6:55am
blueM :
O femeie nascuta la data de 17.02.1958, are dreptul la pensie limita de varsta la data de 17.02.2019 can implineste varsta standard de pensionare de 61 ani (17.02.2015)(conf Anexa 5 din Lg. 263/2010)
Urmare celor 19 ani de grupa II, varsta de pensionare se reduce cu 4 ani din varsta standard. Adica: 61 - 4 = 57 ani (conf art. 55 Tabelul nr. 1 din lege)
Daca ati solicitat pensie anticipata partiala in luna APRILIE 2014, diminuarea este de 0,75% pt fiecare luna de anticipare pana la data cand vi se deschide dreptul la pensie limita varsta , adica pana la 17.02.2015.
Asta inseamna: 10 luni de anticipare X 0,75% = 7,5%- diminuarea lunara.

Interpretarea art 66 din lege.
pensia anticipata partiala permite reducerea varstei cu 5 ani insa acesasta reducere nu se poate cumula si cu reducerea de 4 ani la grupa.


Multumesc mult pentru raspuns.
Re: Pensie limita de varsta
Scris de: la pensie la data: 04/25/2014 11:59am
Noi avem alta pozitie privind situatia dv si aceasta este urmatoarea.
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 17 februarie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate astfel :
a) Cele in grupa I care au fost lucrate in locurile de munca din anexa 2, in societatile din anexa 3 la legea pensiilor 263/2010, cu grupa “conditii speciale” . Puteti afla aceasta la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu
b) Prin legea 380/2013 toate stagiile in grupa I mai mari de 6 ani au fost echivalate cu grupa “conditii speciale”. Dv nu puteti beneficia de aceasta lege pentruca stagiul lucrat in gr I este sub 6 ani.
c) Stagiile in gr I care nu se incadreaza in prevederile de mai sus si cele in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite conform art 39 alin (2) din HG 257/2011 Normele de aplicare ale legii pensiilor 263/2011
Pentru stagiile de 2 ani si 7 luni in in gr I si 19 ani si 7 luni in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 6 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare
Daca stagiile de gr I de munca a fost echivalate cu conditii speciale conform literii a) pentru un stagiu total de 2 ani in conditii speciale si 20 ani (completati cu 5 luni neutilizati la gr I) in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si 6 luni si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta incepand cu 17 august 2013.
Daca stagiile in gr I si II de munca au fost echivalate cu conditii deosebite conform literii c) pentru un stagiu total de 22 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 5 ani si si va puteati pensiona cu pensie pentru limita de varsta in 17 februarie 2014.
Nu ati precizat data la care ati depus dosarul de pensionare daca acesta a fost depus dupa 17 februarie 2014 respingerea este gresita si ar trebui sa faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii. Contestatia se depune la registratura Casei de pensii.
In ceece priveste diminuarea pensiei anticipate partiale domnul blueM are dreptate aceasta se calculeaza avand in vedere reducerea varstei de pensionare pentru stagiile in grupele de munca adica diminuarea pensiei nu se calculeaza pana la varsta standard de pensionare ci pana la data cand aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta cu reducerea varstei standard.

Daca vreti sa mai faceti precizari deschideti un mesaj nou.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1