Subiect "pensie de invaliditate sau pensie anticiapat partial" Deschis de alina la data: 04/25/2014 12:42pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate sau pensie anticiapat partial
Scris de: alina la data: 04/25/2014 12:42pm
Gen:F
Data nasterii:11.01.1955
Stagiul de cotizare:35 ani si 6 luni
Alte date:4 ani studii superioare
Intrebare:Avand in vedere ca am avut unele probleme de sanatate si am suferit o inteventie chirurgicala pe creier si sunt in concediu medical,va rog sa ma sfatuiti cum este mai avantajos sa ma pensionez pe caz de boala sau sa optez pentru varianta pensiei anticipate partial?
Va multumesc,
Cu deosebita stima,
A.Mirita
Re: pensie de invaliditate sau pensie anticiapat partial
Scris de: la pensie la data: 04/27/2014 8:46am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 11 ianuarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata.
Daca va prezentati la comisia de expertiza si aceasta va incadreaza in unul din gradele de invaliditate pensia de invaliditate este avantajoasa fata de pensia anticipata partiala din urmatoarele motive :
- La pensia de invaliditate se ia in calcul si stagiul asimilat pentru studii universitare
- La calculul pensiei pentru limita de varsta se ia in calcul si perioada cat beneficiati de pensie de invaliditate.
- Pensia anticipata partiala se diminuiaza in functie de data la care o cereti de exemplu daca o cereti in 11 mai 2014 diminuarea va fi de 6 %.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1