Subiect "pensie" Deschis de mitroi maria la data: 04/27/2014 9:51am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie
Scris de: mitroi maria la data: 04/27/2014 9:51am
Gen:feminin
Data nasterii:12.11.1959
Stagiul de cotizare:35 ani
Alte date:lucrat 4 ani si 5 luni gr1
Intrebare: ma pot pensiona anticipat in luna decembrie 2014? sau anticipat partial?
Re: pensie
Scris de: la pensie la data: 04/28/2014 3:26am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 12 iunie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 7 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 7 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I a fost prevazuta in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in aceasta grupa au fost echivalate astfel :
- Cele care au fost lucrate in locurile de munca din anexa 2, in societatile din anexa 3 la legea pensiilor 263/2010, cu grupa “conditii speciale” . Puteti afla aceasta la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu
- Prin legea 380/2013 toate stagiile in grupa I mai mari de 6 ani au fost echivalate cu grupa “conditii speciale”. Dv nu puteti beneficia de aceasta lege pentruca stagiul este mai mic de 6 ani
- Stagiile in gr I care nu se incadreaza in prevederile de mai sus au fost echivalate cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 4 ani in in gr I nu beneficiati de stagiu de cotizare aferent grupelor de munca deoarece acesta este sub 5 ani
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalate cu conditii speciale pentru un stagiu total de 4 ani si 5 luni in conditii speciale aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta.la varsta de 59 ani si 7 luni adica in 12 iunie 2019
Daca stagiile in gr I I de munca au fost echivalat cu conditii deosebite pentru un stagiu total de 4 ani si 5 luni in conditii deosebite nu beneficiate de reducerea varstei de pensionare deoarece acesta este sub 6 ani.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata la varsta de 56 ani si 7 luni adica in 12 iunie 2016
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1