Subiect "cand pot iesi la pensie" Deschis de Ioana V. la data: 04/28/2014 6:01am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
cand pot iesi la pensie
Scris de: Ioana V. la data: 04/28/2014 6:01am
Gen:feminin
Data nasterii:06.07.1959
Stagiul de cotizare: 39 ani
Alte date: am varsta de 55 ani, stagiul de cotizare 39 ani, din care am lucrat in grupa I de munca 4 ani si 5 luni si in grupa II 12 ani
Intrebare: cand pot iesi la pensie la limita de varsta si cand pot iesi la pensie anticipata nepenalizata
Va multumesc!
Re: cand pot iesi la pensie
Scris de: la pensie la data: 04/29/2014 3:33am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 06 ianuarie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Grupele I si II au fost prevazute in legea 3/1977 in vigoare pana in 1 aprilie 2001 dupa aceasta data stagiile anterioare in aceste grupe au fost echivalate astfel :
- Cele in grupa I care au fost lucrate in locurile de munca din anexa 2, in societatile din anexa 3 la legea pensiilor 263/2010, cu grupa “conditii speciale” . Puteti afla aceasta la angajatorul la care ati lucrat acest stagiu
- Prin legea 380/2013 toate stagiile in grupa I mai mari de 6 ani au fost echivalate cu grupa “conditii speciale”. Dv nu puteti beneficia de aceasta lege pentru se ia in calcul timpul efectiv lucrat in grupa de munca si in acest caz aveti 4 ani si 10 luni lucrati efectiv in gr I de munca.
- Stagiile in gr I care nu se incadreaza in prevederile de mai sus si cele in gr II au fost echivalate cu conditii deosebite
Pentru stagiile de 4 ani in in gr I si 12 ani in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 5 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiul de cotizare total de 44 ani.
Daca stagiul de gr I de munca a fost echivalat cu conditii speciale pentru un stagiu total de 4 ani si 5 luni in conditii speciale si 12 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta.la varsta de 57 ani adica in 06 iulie 2016
Daca stagiile in gr I si II de munca au fost echivalate cu conditii deosebite pentru un stagiu total de 16 ani in conditii deosebite aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in 06 iulie 2017.
Beneficiati de pensie anticipata, nediminuata la varsta de 56 ani si 6 luni adica in data de 06 ianuarie 2016.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1