Subiect "pensii anticipate partiala" Deschis de astefanoaie dumitru la data: 04/28/2014 9:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensii anticipate partiala
Scris de: astefanoaie dumitru la data: 04/28/2014 9:45am
Gen:b
Data nasterii:10 oct 1957
Stagiul de cotizare:32,10 luni
Alte date:12 grupa a2a
Intrebare:domnilor,doamna cand pot iesi la pensie anticipat,si cat va fi diminuarea? si cand pot iesi pensie de drept daca am dreptul la reducere de pensii.,si daca se pune si grupa la pensie si somajul,. va multumesc
Re: pensii anticipate partiala
Scris de: la pensie la data: 04/29/2014 3:42am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 octombrie 2022 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in gr II de munca beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru perioada de somaj si realizati un stagiu total de cotizare mai mare decat stagiul complet de cotizare.
Pentru stagiul de 12 ani lucrat in gr II echivalat cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 2 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta.la varsta de 62 ani si 6 luni adica in data de 10 aprilie 2020
Beneficiati de pensie anticipata partiala, diminuata cu 22,5 % la varsta de 60 ani adica in data de 10 octombrie 2017.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1