Subiect "calcul pensie anticipata partial" Deschis de Vasilescu la data: 04/28/2014 12:58pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul pensie anticipata partial
Scris de: Vasilescu la data: 04/28/2014 12:58pm
Gen:M
Data nasterii:25.03.1951
Stagiul de cotizare:35 ani +/- nu stiu cum sa il calculez
Alte date:
Intrebare:Am incercat sa folosesc programul dar am citeva perioade fracturate de angajare (ex 06.07.1972 la 13.08.1972 sau in anul 2012 ian 11 zile lucratoare ,feb 5 zile lucratoare etc)
?cum calculez stagiul total de cotizare pt ca in program nu pot introduce decit luni intregi
Re: calcul pensie anticipata partial
Scris de: la pensie la data: 04/29/2014 4:11am
Inainte de utilizarea programului cititi indrumarile date de noi pe site si cu multa atentie cele de la paginile de la adresele :
http://www.lapensie.com/forum/baza-de-calcul-a-punctajului-pensiei.php
http://www.lapensie.com/forum/spor-de-vechime.php
La intrebarea punctuala a dv raspunsul este urmatorul :
In program trebuie introduse sumele castigate in acele luni sau cele pentru care s-a platit CAS.
Daca nu aveti fluturasi pentru acea perioada in care sa fie consemnate sumele castigate va trebui sa calculati dv aceste sume.
Un calcul exact se poate face avand in vedere ca pentru numarul total de zile lucratoare din acea luna ati fi primit salariul tarifar iar pentru zilele lucrate veti primi o suma proportional mai mica. Dar calculul pensiei fiind estimativ puteti folosi zilele calendaristice astfel :
In luna iulie 1972 care a avut 31 zile ati lucrat 26 cu un salariu tarifar de 898 lei.
Calculati salariu zilnic : 898/31 = 28,97 lei
Calculati castigul lunar : 28,97 X 26 = 753 lei
Daca aveti si alte dificultati in folosirea programului reveniti si va vom ajuta.
Dupa terminarea introducerii datelor reveniti pentru verificarea corectitudinii datelor introduse si corectiile care trebuie facute la rezultatul iesit din calcul. Tot atunci trebuie sa precizati daca doriti sa va calculate pensie anticipata partiala si datele necesare calcularii diminuarii acestei pensii.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1