Subiect "calcul vechime" Deschis de Niculae Rodica la data: 05/15/2014 2:33am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
calcul vechime
Scris de: Niculae Rodica la data: 05/15/2014 2:33am
Intrebare:Gen:F
Data nasterii:17.07.1959
Stagiul de cotizare:24 ani 2 luni pana in anul 2002, septembrie
Alte date:pensie de invaliditate din anul 2002, sept
Intrebare: Cum se calculeaza vechimea pentru anul 2012 si 2013, ani in care ,fiind pensionata medical grad invaliditate III, daca am lucrat cu timp partial numai 2 ore? Va multumesc mult, pentru raspunsurile date in data de 09.05.2014
<<<Din anul 2006 am lucrat cu timp partial de 2 ore pana in anul 2007 iar de atunci si pana in prezent am lucrat cu contract de munca de 4 ore. Intrebarea mea este daca timpul in care am lucrat (2 ore, respectiv 4 ore)este luat in calcul la vechime, si daca trebuie sa ma prezint la casa de pensii cu adeverinta pentru recalcularea vechimii in munca. De asemeni vreau sa va rog sa-mi spuneti daca la data iesirii mele la pensia de invaliditate (sept 2002) a fost corect ca in calculul valorii pensiei sa nu se tina cont de sporurile aferente( de frontiera, de vechime, de loialitate)si daca nu este corect calculul pensiei unde ma pot adresa pentru o verificare. De asemeni vreau sa stiu daca se tine cont si ca am nascut si crescut 3 copii.Va multumesc anticipat >>> acesta este subiectul trimis la dtra in data de 08.05.2014
Re: calcul vechime
Scris de: la pensie la data: 05/16/2014 7:19am
Ne pare rau sa constatam ca nu putem decat sa repetam raspunsul dat dv in data de 09 mai 2014 deoarece am raspuns la toate intrebarile dv pe care acum le repetati.

Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 17 ianuarie 2021 la varsta standard de pensionare de 61 ani si 6 luni, stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Perioadele lucrate cu timp partial se considera stagiu de cotizare astfel :
- Intre aprilie 2001 si decembrie 2010 se calculeaza stagiul de cotizare proportional cu perioada zilnica lucrata. Adica perioada lucrata cu 2 ore se calculeaza o luna de stagiu de cotizare la 4 luni lucrate iar perioada lucrata cu 4 ore zilnic se calculeaza o luna de stagiu de cotizare la 2 luni lucrate.
- Dupa 01 ianuarie 2011 perioada lucrata cu timp partial se calculeaza stagiu de cotizare integral adica o luna de stagiu de cotizare la o luna lucrata.
Aceste stagii va pot ajuta sa obtineti pensie de invaliditate nerevizuibila dupa varsta de 56 ani si 6 luni daca realizati stagiul complet de cotizare de 31 ani si 6 luni.
Pentru a afla stagiul de cotizare realizat de dv dupa iesirea la pensie de invaliditate va puteti adresa Casei de pensii cu o cerere in care cereti sa va transmita “Situatia stagiului dv de cotizare dupa aprilie 2001”.
La calculul pensiei de invaliditate trebuia sa se ia in calcul sporurile nominalizate de dv daca ati depus la dosarul de pensii adeverinte in care ati dovedit aceste sporuri. Pentru sporul de vechime inainte de aprilie 1992 nu trebuia sa depuneti cerere pentruca acesta s-a calculat automat.
Daca ati depus aceste adeverinte si nu au fost luate in calcul cereti mai intai explicatii la Casa de pensii si daca explicatiile nu sunt acceptabile faceti contestatie la Comisia Centrala de Contestatii. Aceasta contestatie se depune la registratura Casei de pensii.
Actuala lege a pensiilor nu acorda reducerea varstei de pensionare pentru nasterea si cresterea unui anumit numar de copii.

Daca nu intelegeti ceva precizati ce anue nu intelegeti .
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1