Subiect "Punte suplimentare pentru lucrul la grupa speciala" Deschis de Laurentiu GIURGEA la data: 05/15/2014 2:02pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Punte suplimentare pentru lucrul la grupa speciala
Scris de: Laurentiu GIURGEA la data: 05/15/2014 2:02pm
Gen:M
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:31 ani 6 luni
Alte date:
Intrebare: Am iesit la pensie in nov 2007, dupa L19, anexa 3, stagiu complet, ani lucrati la grupele de munca I si II, pana in aprilie 2001, respectiv conditii deosebite si grupa speciala, dupa aceasta data.
Pentru anii lucrati la grupele de munca I si II, anterior lui aprilie 2001, am primit punctele suplimentare.
Pentru anii lucrati dupa aprilie 2001 la grupa speciala nu am primit nimic desi eu, iesind la pensie dupa anexa 3, nu am beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare conform anexei 4. Deci daca as fi lucrat acei ani in conditii deosebite, deci mai usoare, as fi primit puncte suplimentare. Este corect, acesta este spiritul L263 sau a fost aplicata gresit?
Re: Punte suplimentare pentru lucrul la grupa speciala
Scris de: la pensie la data: 05/17/2014 4:10am
Noi ne-am propus sa nu discutam prevederile legilor, daca acestea sunt aplicate corect, deoarece aceste discutii sunt sterile si fara nicio finalizare practica.
Dar in cazul dv nu vedem nicio abatere de la spiritul legii, poate ar fi interesant sa discutam din ce cauza nu ati beneficiat de reducerea stagiului complet de cotizare conform anexei 4 la legea pensiilor 19/2000. Daca aceasta cauza vi se datoreaza dv, rezultatul trebuie sa vi-l asumati.
In privinta spiritului legii 293/2010 care nu prevede acordarea de punctaje suplimentare pentru stagiile de cotizare in grupa conditii speciale pentru pensionarii care au iesit la pensie conform legii 19/2010 este tocmai acela ca a considerat ca acestia au beneficiat de reducerea stagiului de cotizare conform anexei 4 la aceasta lege neluand in calcul ca pot fi cazuri care nu beneficiaza de acest drept.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1