Subiect "data iesirii la pensie" Deschis de dumitrescu alexandru la data: 05/16/2014 6:45am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
data iesirii la pensie
Scris de: dumitrescu alexandru la data: 05/16/2014 6:45am
Gen:M
Data nasterii:29.11.1954
Stagiul de cotizare:37 ani
Alte date:stagiu grupa I 12 ani procent 75%
stagiu grupa aII-a 5 ani procent 100%
studii universitare facultate mecanica 3 ani zi
stagiu militar 6 luni
Intrebare:cand pot iesi la pensie limita de varsta cu reducerea varstei standard ptr activitatea in grupe
Re: data iesirii la pensie
Scris de: la pensie la data: 05/17/2014 4:13am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupele de munca, in data de 29 noiembrie 2019 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul in gr II a fost echivalat cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 12 ani in in gr I si 5 ani in gr II (nu se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca) beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 7 ani si 3 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiile de cotizare asimilate pentru studii universitare si stagiul militar si realizati un stagiu de cotizare total de 47 ani si 9 luni.
Pentru stagil de 9 ani in conditii speciale (se ia in calcul procentul lucrat in grupa de munca iar stagiul de 5 ani in conditii deosebite nu se ia in calcul deoarece este sub 6 ani) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 4 ani si 6 luni si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 60 ani si 6 luni adica in 29 mai 2015.
Aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata, la varsta de 60 ani adica in 29 noiembrie 2019.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1