Subiect "nerevizuibil la pensie de invaliditate" Deschis de viorel buse la data: 05/16/2014 6:48am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nerevizuibil la pensie de invaliditate
Scris de: viorel buse la data: 05/16/2014 6:48am
Gen:masculin
Data nasterii:20.03.1955
Stagiul de cotizare:35
Alte date:pensionat gr.3 in 2010 cu stagiu de cotizare 32 ani
Intrebare:in 2010 m-am pensionat medical gr.3, avand un stagiu de cotizare de 32 de ani; pana in prezent am lucrat cu cim 4 ore/zi, acumuland la stagiul de cotizare inca 4 ani.in 2015 la revizuirea anuala am crezut ca avand varsta cu pana la 5 ani mai mica decat varsta de pensionare si acumuland cei 4 ani la stagiul de cotizare(total 35 de ani) nu voi mai fi revizuibil, dar mi s-a spus ca voi fi revizuibil pana la implinirea varstei de 65 de ani(anul 2020).nu inteleg de ce aceasta interpretare a legii, cu multumiri
Re: nerevizuibil la pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 05/17/2014 4:14am
In prevederile legii pensiilor si in normele de aplicare ale acesteia nu este precizat daca perioada lucrata cu timp partial cat timp se beneficiaza de pensie de invaliditate de gr III poate fi luata in calcul la intregirea stagiului de cotizare.Nu cunoastem daca acest mod de interpretare pe care il aplica medicii de la comisia de expertiza a capacitatii de munca este stabilit prin instructiuni interne sau este vorba de un abuz.
Daca vreti sa va convingeti daca acest mod de calcul este corect dupa revizuirea din anul 2015, daca nu vi se acorda statut de nerevizuibil, faceti o contestatie la Comisia Centrala de Contestatii si vedeti ce vi se raspunde. Contestatia se depune la registratura Casei de pensii teritoriale de care apartineti.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1