Subiect "diferenta intre pensii" Deschis de Ana A. la data: 05/16/2014 2:15pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
diferenta intre pensii
Scris de: Ana A. la data: 05/16/2014 2:15pm
Gen:F
Data nasterii:martie 1958
Stagiul de cotizare:35 ani si 5 luni din care 6 ani si 9 luni in grupa intai de munca si 2 ani in grupa a doua de munca.
Alte date:In prezent lucrez.
Intrebare:Va rog sa-mi spuneti este diferenta ca punctaj la pensie intre pensia limita de varsta cu reducerea varstei (gr.de munca) si varsta standard de pensionare?Daca in urmatorii 2 ani beneficiez de ord.36/2013 imi afecteaza punctajul la pensie?Va multumesc
Re: diferenta intre pensii
Scris de: la pensie la data: 05/17/2014 4:20am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in luna martie 2019 la varsta standard de pensionare de 61 ani, stagiul complet de cotizare de 31 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Prin legea 380/2013 stagiul dv in grupa I a fost echivalat cu grupa “conditii speciale”
Stagiul in gr II a fost echivalat cu conditii deosebite
Pentru stagiul de 6 ani in in gr I si 2 ani in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare si realizati un stagiu de cotizare total de 38 ani si 11 luni.
Pentru stagiul de 6 ani in conditii speciale (stagiul de 2 ani in conditii deosebite nu se ia in calcul deoarece este sub 6 ani) aveti dreptul la reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si va puteti pensiona cu pensie pentru limita de varsta la varsta de 58 ani adica in luna martie 2016.
In prezent aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata. Diminuarea pensiei depinde de data la care o cereti. De exemplu daca o cereti in aceasta luna diminuarea va fi de 16,5 %
Daca lucrati in continuare 1 luna si realizati stagiul de cotizare de 39 ani aveti dreptul la pensie anticipata, nediminuata.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1