Subiect "Calcul valoare pensie" Deschis de Mircea la data: 02/19/2009 4:27am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
Calcul valoare pensie
Scris de: Mircea la data: 02/19/2009 4:27am
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:
Buna ziua, o intrebare: din Fisa Fiscala nr.210 privind impozitul pe veniturile din salarii exista o coloana "Venit baza de calcul"- aceasta valoare se poate folosi la calculul valorii pensiei ?
( Numărul de puncte realizat în fiecare lună se calculează prin raportarea salariului brut lunar individual, inclusiv sporurile şi adaosurile, sau, după caz, a venitului lunar asigurat, care a constituit baza de calcul a contribuţiei individuale de asigurări sociale, la salariul mediu brut lunar din luna respectivă, comunicat de Institutul Naţional de Statistică şi Studii Economice.)
Va multumesc anticipat
Re: Calcul valoare pensie
Scris de: la pensie la data: 02/19/2009 8:50am
Trebuie sa faceti deosebirea intre Venitul “baza de calcul a contributiei individuale de asigurari sociale” (care intra in calculul punctajului pensiei si Venitul “baza de calcul pentru impozitul pe salariu” care il gasiti in fisa fiscala si care este mai mic in unele perioade iar in altele mai mare . Explicatia este urmatoarea:
-Inainte de aprilie 2001 in baza de calcul a contributiei pentru asigurari sociale nu intrau toate veniturile si toate sporurile in schimb intrau in baza de calcul a impozitului si in acest caz venitul din fisa fiscala este posibil mai mare.
-Dupa aprilie 2001 toate veniturile intrau in baza de calcul a contributiei de asigurari sociale din care se scadeau aceste contributii precum si contributiile pentru asigurarea de sanatate si pentru somaj si numai restul constituia baza de calcul a impozitului pe salariu care se gaseste in fisa fiscala si care este mai mic in acest caz.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1