Subiect "pensie de invaliditate" Deschis de botos ilona la data: 02/19/2009 1:29pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie de invaliditate
Scris de: botos ilona la data: 02/19/2009 1:29pm
Gen:F
Data nasterii:10mai1968
Stagiul de cotizare:
Alte date:am lucrat din1986iunie-1991martie,dupa care somaj
Intrebare:am fost diagnosticata de la virsta de 5 ani cu cifoscolioza dorsala dreapta ,am depus acte si analize la comisie in 1992martie ,am primit gradul III cu drept de lucru,in 1993 decizia tot gradul III si fara drept la pensie .dupa aceasta decizie am scris la Ministerul sanatatii si m-i s-a raspuns "sa-i dau in judecata",doctorita de comisie mi-a ras in fata, de atunci n-am mai fost la comisii.va intreb daca stiti o solutie pentru mine?multumesc.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/19/2009 2:39pm
Nu intelegem afirmatia dv privind decizia din 1993 cu grad de invaliditate III si fara drept de pensie, aceasta situatie nu este in legislatie si daca asa scrie pe decizie, aveati dreptul sa va adresati justitiei avand in vedere ca aceasta actiune era scutita de taxe. Nu va cunoastem exact situatia daca ati fost chemata la comisia de expertiza si nu v-ati prezentat.
In prezent avand alta varsta este mai dificil sa cereti expertizarea din cauza vechimii. Totusi noi credem ca daca acum aveti aceiasi invaliditate pe care ati avut-o in anul 1992 puteti cere expertizarea de catre comisie pentru rencadrarea in pensia de invaliditate.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: botos ilona la data: 02/19/2009 3:37pm
Gen:
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:decizia pe care am primit in 1993 de grad.III ,in acea perioada se cerea spaga [marci germane]mai mult decit eu puteam sa dau comisiei,din cauza aceasta nu am primit pensie de invaliditate si de atunci nu am fost la comisie deoarece doctorita este aceasi persoana pe care trebuia s-o dau in judecata.nu am nici o sansa la ea numai daca se schimba din comisie.am aceasi boala .din 1993 na-m mai fost chemata la comisie.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: la pensie la data: 02/20/2009 6:35am
Ne pare rau ca mai exista si asemenea situatii.
Noi nu avem cum sa va ajutam. Eventual discutati cu un avocat cazul dv dar sa aveti grija ca sa nu va adresati unuia care urmareste si el un castig.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: botos ilona la data: 02/20/2009 7:56am
Gen:f
Data nasterii:
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Va multumesc pentru raspunsurile dv..Am apelat si la doi avocati si la juristi dar mi-au recomandat sa ma dau batuta in fata doctoritei ,deoarece are foarte multe cunostinte cu functii foarte inalte.m-am descurajat si traiesc cu speranta ca o v-a scimba cineva din functia comisiei,foarte multi bolnavi sunt in situatia mea din oras si nu stiu nici ei ce sa faca.In curand am auzit ca pentru o pensie a cerut 1500 RON,desi domnul avea dreptul fara sa -i plateasca .Va multumesc din nou,sa aveti sanatate si succes mai departe in viata.
Re: pensie de invaliditate
Scris de: MARIETA PESTRITU la data: 02/24/2009 9:25am
Gen:m
Data nasterii:02.06.1955
Stagiul de cotizare:
Alte date:
Intrebare:Buna ziua! As dori sa stiu de cind se face plata pensiei - din momentul cind depui dosarul la casa de pensii sau de cind a iesit decizia medicala precizez ca decizia medicala a iesit din iunie 2008 (cu revizuire anuala mai 2009) iar dosarul a fost depus in noiembrie 2008.

Multumesc foarte mult! Astept raspunsul dumneavoastra!
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1