Subiect "nelămuriri privind pensia" Deschis de Todoran Izidor la data: 02/20/2009 2:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
nelămuriri privind pensia
Scris de: Todoran Izidor la data: 02/20/2009 2:12pm
Gen: M
Data nasterii:29.01.1950
Stagiul de cotizare:48 ani 5 luni 218 zile
Alte date: gr I 5 ani ÅŸi 2 luni, gr II 24 ani 2 luni ÅŸi 24 zile
Intrebare: mi s-a emis decizie cu data de 29.07.2008, calculându-se un punctaj de 59,38448. am introdus în programul site-ului pentru verificarea modului de calcul, toate salariile începând din iulie 1968 şi până la pensionare. programul mi-a calculat o pensie de 2.716 lei, in timp ce în prezent primesc 1184 lei. pot exista asemenea erori la Casa de PEnsii ? sau cum pot fi explicate aceste diferenţe ? pentru vechimea în gr I şi II, s-a redus vârsta standard de pensionare cu 6 ani şi 6 luni
Re: nelămuriri privind pensia
Scris de: la pensie la data: 02/21/2009 6:31am
Am verificat datele introduse de dv in programul “Calcul pensie” de pe site si am gasit cateva erori facute de dv. dintre care una MARE
-In pagina de intrare in program ati introdus incorect in caseta punctaj asigurari sociale punctajul realizat din decizia de pensionare care practic v-a dublat punctajul mediu al pensiei.Treceti "0"
-Tot in pagina de intrare in program la data de iesire la pensie la limita de varsta trebuie trecuta data “luna” “ianuarie” “anul” “ 2015” deoarece programul nostru este conceput pentru cei care ies la pensie la limita de varsta fara reducerea varstei standard de pensionare.
-Tot in pagina de intrare la punctajul suplimentar pentru grupele I si II de munca ati trecut un punctaj calculat pentru stagiile in gr I si II de munca. Conform OU 100/2008 acest punctaj suplimentar se calculeaza pentru sporurile de vechime pentru stagiile in gr I si II de munca. Pentru stagiile in aceste grupe dv aveti un spor de 2 ani si 6 luni pentru stagiul in gr I si 6 ani pentru stagiul in gr II. Pentru aceste sporuri aveti 2,75 puncte suplimentare.
- Nu ati introdus spor de vechime din decembrie 1974 de cand aveati dreptul la acest spor. Programul Casei de Pensii calculeaza automat acest spor iar programul nostru nu. Pentru aceasta trebuie sa cititi cele explicate de noi pe forum la “Sporul de vechime” sau sa completati sporurile calculate de noi care sunt:
Perioada decembrie 1974 – noiembrie 1979 3%
Perioada decembrie 1979 – august 1983 5 %
Perioada septembrie 1983 – noiembrie 1984 9 %
Perioada decembrie 1984 – noiembrie 1989 12 %
Perioada decembrie 1989 – martie 1990 15 %
- In august 2008 ati completat codul P1 care inseamna ca in acea luna ati avut stagiul potential pentru pensie de invaliditate si va rugam sa verificati daca este corecta.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1