Subiect "pensie anticipata" Deschis de filip mina valeria la data: 02/23/2009 4:42am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata
Scris de: filip mina valeria la data: 02/23/2009 4:42am
Gen:masculin
Data nasterii:8 decembrie 1949
Stagiul de cotizare:42 ani
Alte date:
Intrebare:cand pot iesi la pesnie anticipat si ce pensie pot avea?
Re: pensie anticipata
Scris de: la pensie la data: 02/23/2009 8:31am
Conform anexei 3 la legea 19/2000 si a datei de nastere dv. aveti dreptul la pensie la limita de varsta din 08 noiembrie 2014 la varsta standard de pensionare de 64 ani si 11 luni si stagiul complet de cotizare de 34 ani si 10 luni. Calculul l-am facut cu programul „ Varsta de iesire la pensie” de pe site-ul nostru.
Pensie anticipata partiala puteti cere la varsta de 59 ani si 11 luni cu o anticipare de 5 ani adica in 08 noiembrie 2009 indeplinind si conditia de vechime de peste 34 ani si 10 luni la data pensionarii anticipate.
Pensia anticipata partiala se diminuiaza cu un procent ce depinde de numarul de luni de anticipare si de numarul de ani cu care stagiul dv de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare la data pensionarii. Daca veti cere pensie anticipata partiala in 08 noiembrie 2009 pentru o anticipare de 60 luni si pentru 7 ani cu care stagiul de cotizare depaseste stagiul complet de cotizare veti avea o diminuare a pensiei cu 9 %.
Daca veti cere pensie anticipata partiala dupa aceasta data si dupa ce depasiti stagiul de cotizare de 42 ani si 10 luni penalizarea va fi de 6%.
Valoarea pensiei depinde de salariile (castigurile) avute pe toata perioada lucrata si necunoscandu-le nu putem sa o apreciem.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1