Subiect "pensie anticipata partiala" Deschis de sebe la data: 01/29/2015 8:32am
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pensie anticipata partiala
Scris de: sebe la data: 01/29/2015 8:32am
Gen:M
Data nasterii: 10 febr. 1958
Stagiul de cotizare: 33 ani si 4 luni lucrati EFECTIV,din care 14 ani si 4 luni in grupa 2 de munca
Alte date:la aceasta vechime se adauga 9 luni stagiu militar
Intrebare: CAND POT IESI LA PENSIE ANTICIPATA PARTIALA ?
Multumesc {am revenit cu intrebarea deoarece am primit un raspuns la o intrebare neadresata de mine}
Re: pensie anticipata partiala
Scris de: la pensie la data: 01/29/2015 2:31pm
Aveti dreptate la postarea raspunsului s-a produs o eroare pentru care ne cerem iertare.
Raspunsul corect este :
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta, fara reducerea varstei de pensionare pentru stagiul in grupa de munca, in data de 10 februarie 2023 la varsta standard de pensionare de 65 ani, stagiul complet de cotizare de 35 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Pentru stagiul de cotizare de 14 ani si 4 luni lucrat in gr II beneficiati de un stagiu de cotizare aferent grupelor de munca de 3 ani si 6 luni care se cumuleaza la stagiul de cotizare impreuna cu stagiul de cotizare asimilat pentru stagiul military si realizati un stagiu total de cotizare de 37 ani si 7 luni.
Pentru stagiul de 14 ani lucrat in gr II echivalata cu conditii deosebite beneficiati de reducerea varstei de pensionare cu 3 ani si puteti sa va pensionati cu pensie pentru limita de varsta.la varsta de 62 ani adica in data de 10 februarie 2020.
Aveti dreptul la pensie anticipata partiala, diminuata cu 18 %, la varsta de 60 ani adica in data de 10 februarie 2018.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1