Subiect "pot ramane in continuare dupa implinirea varstei de 60 ani" Deschis de CIOBANU la data: 01/29/2015 5:12pm
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1
pot ramane in continuare dupa implinirea varstei de 60 ani
Scris de: CIOBANU la data: 01/29/2015 5:12pm
Gen:feminin
Data nasterii:10.02.1955
Stagiul de cotizare:41 ani
Alte date:Secretar primarie
Intrebare:Este obligatoriu sa ies la pensie la varsta de 60 ani ,sau pot ramane pana la 63?
Mentionez ca as vrea sa raman in continuare.
Daca da ,va rog sa-mi spuneti cadrul legal.
Va multumesc.
Re: pot ramane in continuare dupa implinirea varstei de 60 ani
Scris de: la pensie la data: 01/30/2015 7:47am
Conform legii pensiilor 263/2010 si a datei de nastere aveti dreptul la pensie pentru limita de varsta in data de 10 februarie 2015 la varsta standard de pensionare de 60 ani, stagiul complet de cotizare de 30 ani si stagiul minim de cotizare de 15 ani.
Din punct de vedere al legislatiei muncii (art 56 litera d) din legea 53/2003 Codul Muncii (articol modificat prin legea 40/2011) prevede ca angajatorul are dreptul sa declare incetarea de drept a contractului de munca la varsta standard de pensionare (la dv 60 ani).
Exista posibilitatea ca angajatorul sa inceteze de drept contractul de munca si sa incheie un alt contract de munca.
Pensionarii cu pensie pentru limita de varsta pot cumula pensia cu salariu conform prevederilor art 118 alin (1) litera a)
Fac exceptie cei care se incadreaza in art 17 alin (1) din legea 329/2009 care prevede “ beneficiarii dreptului de pensie apartinand sistemului public de pensii pot cumula pensia cu veniturile realizate din activitati pe baza de contract individual de munca in cadrul autoritatilor si institutiilor publice centrale si locale precum si in cazul regiilor autonome si societatiloe comerciale la care capitalul social este detinut integral sau majoritar de stat pot cumula pensia neta cu veniturile realizate astfel daca nivelul acesteia nu depaseste nivelul salariului mediu brut pe economie utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat.
In anul 2015 acesta a fost stabilit la 2415 lei
Aprobarea cumulului cade in sarcina celui care incheie contractul de munca.
Re: pot ramane in continuare dupa implinirea varstei de 60 ani
Scris de: CIOBANU la data: 01/30/2015 10:27am
Gen:feminin
Data nasterii:1955
Stagiul de cotizare:41
Alte date:Secretar de primarie
Intrebare:Care este procedura legala de a ramane in functia de secretar comuna pana la varsta de 63 de ani cum este specificat in legea pensiilor.
Va multumesc pentru raspunsul anterior,dar pe mine ma intereseaza daca pot ramanae pana la 63 de ani in functie si care este procedura legala.
Re: pot ramane in continuare dupa implinirea varstei de 60 ani
Scris de: la pensie la data: 02/01/2015 8:23am
Ati inteles gresit ca in legea pensiilor scrie ca puteti lucra pana la varsta standard de pensionare de 63 ani.
Varsta standard de pensionare a dv precum si a femeilor nascute in perioada 01 ianuarie – 31 martie 1950 este de 60 ani.
Varsta standard de pensionare creste pentru femeile nascute incepand cu 01 aprilie 1950 si ajunnge la 63 pentru femeile nascute incepand cu 01 ianuarie 1967.
Daca vreti sa lucrati peste varsta standard de pensionare (in cazul dv peste 60 ani), indiferent de perioada lucrata, va adresati angajatorului si daca acesta este de acord si salariul se incadreaza in limita indicata de noi in raspunsul anterior, va incheie un nou contract de munca si lucrati o perioada stabilita de comun accord cu dv.
Re: pot ramane in continuare dupa implinirea varstei de 60 ani
Scris de: CIOBANU la data: 02/01/2015 1:53pm
Gen:Feminin
Data nasterii:10.02.1955
Stagiul de cotizare:41
Alte date:Secretar Primarie
Intrebare:Va multumesc mult pentru raspuns.
Imi puteti spune va rog art si legea care ii permite Primarului sa-mi prelungeasca raportul de serviciu pentru ca fiind functionar public cu functie de conducere am raport de serviciu nu CIM.Conform art 98 alin 1 lit d din legea 188/1999
imi inceteaza raportu de seviciu.
As dori sa stiu baza legala si procedura prin care imi poate prelungii raportul de serviciu,activitatea in functia de secretar si pe ce perioada se poate .
Va multumesc din suflet
Re: pot ramane in continuare dupa implinirea varstei de 60 ani
Scris de: la pensie la data: 02/03/2015 1:38am
Regretam ca nu va putem da alte precizari.
Intrebarile dumneavoastra se refera la domeniul legislatiei muncii, domeniu care nu este in atentia noastra.
Va sfatuim sa va adresati unui avocat specializat in acest domeniu sau juristului care reprezinta primaria, la care lucrati, in procesele pe care le are aceasta cu alte persoane fizice sau juridice.
Pagina curenta: 1 din 1 Mergi la pagina: 1